Už na budúci mesiac Netflix v spolupráci s legendárnym komiksovým tvorcom Neilom Gaimanom oficiálne spustí produkciu ambiciózneho seriálového projektu Sandman. Hovorí sa o ňom ako o jednom z najlepších komiksov všetkých čias, zároveň sa však vďaka komplexnosti námetu a rozprávania považuje za nesfilmovateľný.

Netflix začatie prác na seriáli potvrdil ešte na jeseň minulého roka, na radosť mnohých fanúšikov sa malo začať nakrúcať už počas marca. Ako pri väčšine filmových a seriálových projektov však produkčný štáb narazil na obmedzenia súvisiace s COVID-19 a bol nútený odložiť nakrúcanie na neurčito.

S dobrou správou teraz prišiel tvorca oceňovanej komiksovej série Neil Gaiman, ktorý na Twitteri oznámil, že projekt sa začne nakrúcať v priebehu najbližších troch týždňov.

Nemožná úloha?

Aktuálne asi neexistuje komiksový rebríček, v ktorom by Sandman nefiguroval na popredných priečkach. Úspechu oceňovanej komiksovej predlohy sú si dobre vedomí aj filmoví tvorcovia, ktorí sa viackrát pokúsili preniesť Sandmana aj na filmové plátna či televízne obrazovky. Zatiaľ vždy bez úspechu.

Snahy o sfilmovanie siahajú už do 90-tych rokov, nikdy však nepriniesli ovocie. V roku 2010 sa sa s myšlienkou na televíznu adaptáciu pohrával úspešný hollywoodsky režisér James Mangold (Ford v. Ferrari, Logan), káblovka HBO sa s jeho víziou nestotožnila a projekt nedostal zelenú.

O ďalšie spracovanie sa ďalej pokúšali vo Warner Bros, pričom hlavnú úlohu v pripravovanom filme mal stvárniť Joseph Gordon-Levitt (Project Power), práce na filme boli v tomto prípade zastavené kvôli nezhodám tvorcov.

Dôvodom ťažkého, podľa mnohých nemožného, prenesenia na obrazovky, je nielen netradičný štýl rozprávania, ale tiež skutočnosť, že každý z celkovo 75 vydaných dielov má svoj vlastný originálny dej, ktorý sa navyše odohráva naprieč rôznymi svetmi.

Twitter

V centre diania úspešného komiksu stojí božská entita Morpheus, často označovaný aj ako Pán snov, ktorý je členom rodiny tzv. Večných a ovláda ríšu snov. Po tom, ako sa Morpheus po dekádach väznenia temnými okultistami dostáva na slobodu, sa snaží napraviť spúšť napáchanú naprieč univerzami počas jeho neprítomnosti.

Počas svojej cesty Morpheus stretáva mnohé božstvá a mocné entity, medzi ktorými nechýbajú ani ďalší členovia rady Večných ako Smrť, Túžba alebo Osud. Komiksová séria okrem originálneho námetu vynikla aj jedinečným grafickým spracovaním i filozofickým presahom a vo veľkom ovplyvnila ďalšie smerovanie žánru temnej fantasy.

Najdrahší v histórii

Ďalším, kto sa s originálnym, no mimoriadne komplexným námetom Sandmana, pokúsi popasovať je teda Netflix, v ktorého prospech však hovorí hneď dvojica významných faktorov. Prvým je účasť samotného autora komiksovej série, ktorý sa bude na projekte podieľať ako producent.

Druhým zasa avizovaný rozpočet, ktorý naznačuje, že Netflix na projekte nemieni šetriť. Aj keď presný rozpočet nového seriálu nepoznáme, Flixist informuje o tom, že Sandman bude najdrahším DC seriálom v histórii.

Twitter

Showrunnerom seriálu bude Allan Heinberg, ktorý sa postaral napríklad o scenár k Wonder Woman, asistovať v role producenta mu okrem autora predlohy bude aj filmový tvorca David Goyer (trilógia Blade).

O hereckých protagonistoch zatiaľ nepadlo ani slovo, nie je však vylúčené, že hlavnú postavu by si mohol zahrať britský herec James McAvoy (X-Men: First Class). Ten už ústrednému hrdinovi prepožičal svoj hlas v pozitívnej prijatej audioknihe The Sandman.

Prvá séria bude pozostávať z 11 epizód, Netflix zároveň potvrdil aj pokračovanie, ktoré by sa malo nakrúcať súbežne s úvodnou sériou. Dátum premiéry autori najskôr cielili na budúci rok, vzhľadom na komplikácie s natáčaním je však neisté, že tento termín bude dodržaný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP