Ľudia čoraz viac využívajú na sledovanie svojich obľúbených filmov či seriálov streamingové služby. Tejto skutočnosti sú si vedomí aj ďalší veľkí hráči, ktorí vytvárajú nové služby s vlastným obsahom. Netflix preto pravdepodobne čakajú ťažké časy na ktoré sa bude musieť patrične pripraviť.

Americká streamingová služba Netflix mala už v roku 2009 vo svojej ponuke 100 000 titulov na DVD a viac než 10 miliónov predplatiteľov. V roku 2018 mal Netflix už vyše 140 miliónov predplatiteľov po celom svete. Za posledných desať rokov vzrástli akcie o 8500 %, čo len dokazuje obrovský úspech spoločnosti v tomto biznise.

Tieto čísla dosiahol predovšetkým tým, že milióny zákazníkov prestalo sledovať bežné televízne stanice a presedlali práve na Netflix.  Za minulý rok nepozerala káblovú televíziu až polovica mladých Američanov vo veku od 22 do 45 rokov, pričom za posledných 10 rokov prestalo káblovú televíziu pozerať až 35 miliónov Američanov.

Netflix čakajú ťažké časy

Všetko nasvedčuje tomu, že Netflix sa môže tešiť zo svoje slávy a z toho, že trend prechádzania z bežných televíznych staníc na streaming má stúpajúci charakter. Nie je tomu tak a Netflix má skutočný dôvod na obavy.

Len donedávna bol Netflix jedinou streamingovou službou, ktorá sa tešila prakticky nulovej konkurencii. Mnoho veľkých mediálnych spoločnosti pomohlo Netflixu vybudovať si svoju pozíciu na trhu tým, že mu poskytovali svoj obsah. Netflix postupne podpisoval kontrakty so spoločnosťami ako Disney, či NBC. Postupne začal s kúpou práv na vysielanie veľmi obľúbených titulov ako sú filmy od Marvel, či seriál Priatelia.

Tento koncept fungoval veľmi dobre hlavne z toho dôvodu, že Netflix mal za prijateľné peniaze hodnotný a zaujímavý obsah pre svojich predplatiteľov a spoločnosti, ktoré tento obsah predávali mali o ďalší predajný kanál naviac. Ťahákom bol samozrejme aj počet predplatiteľov, ktorý sa každým rokom závratne zvyšoval.

Zobraziť celú galériu (1)
Netflix / Moviestillsdb.com

Konkurenti Netflixu a v podstate aj jeho partneri sa však postupne prebúdzajú a zisťujú, že streamingové služby sú stále na vzostupe. S Netflixom postupne ukončujú svoje zmluvy a spúšťajú svoje vlastné streamingové služby, ktoré budú hlavnou konkurenciou pre doteraz dominantný Netflix, upozornil Forbes.

Postupne sa začínajú objavovať nové streamingové služby

Svoju vlastnú streamingovú službu spúšťa aj spoločnosť BAMTech, ktorá je divíziou Walt Disney International. Služba Disney + sa bude zameriavať predovšetkým na obsah štúdií Walt Disney Studios a Walt Disney Television. K dispozícii bude mať taktiež filmy a televízne seriály od spoločností Lucasfilm, Pixar, National Geographic, či Century Fox. Portál LadBible.com informoval, že Disney vlastní aj obľúbené Marvelovky.

V roku 2017 patrili medzi najpredávanejšie filmy Star Wars: Posledný Jedi, Strážcovia Galaxie 2 a Kráska a zviera. V roku 2018 to boli Avengers: Infinity War, Black Panther a Rodinka úžasných 2. V polovici roka 2019 môžeme konštatovať, že zatiaľ najpredávanejšími filmami sú rozhodne Avengers: Endgame, Kapitán Marvel a Aladdin. Všetkých týchto 9 filmov vlastní Disney.

Spolu aj s ďalším obsahom budú však do konca tohto roka z Netflixu vymazané. Používatelia, ktorí nebudú chcieť o tento obsah prísť si preto budú musieť predplatiť práve už spomínanú službu Disney +.

Svoju vlastnú streamingovú službu ide zakladať aj mobilný operátor AT&T, ktorý plánuje spustenie na rok 2020, uviedol portál TechCrunch.com. Spoločnosť kúpila v roku 2018 WarnerMedia, čím sa jej otvorili dvere aj do tohto biznisu. WarnerMedia pritom vlastnia pravdepodobne najúspešnejšiu televíznu sieť vôbec.

Zobraziť celú galériu (1)
HBO GO ponúka svojim predplatiteľom okrem iného aj hit Chernobyl, moviestillsdb.com

Reč je o HBO, ktoré má taktiež svoju streamingovú službu HBO GO, kde sú dostupné tituly ako Sex v meste, Sopranovci, Hry o tróny či svetoznámy hit Černobyľ. Okrem toho WarnerMedia vlastní aj seriál Priatelia, ktorý má byť z Netflixu stiahnutý už budúci rok, pričom vysielať by sa mali na novej službe HBO Max, informuje CNBC.com.

Netflix má prísť aj o svoj najsledovanejší program

Aktuálne je podľa The Wall Street Journal najsledovanejším programom americký sitcom The Office. Ten však vlastní spoločnosť NBC Universal, ktorá sa taktiež rozhodla spustiť svoju vlastnú streamingovú službu, pričom podľa IndieWire.com plánuje The Office do konca budúceho roka z Netflixu stiahnuť.

Zobraziť celú galériu (1)
Netflix má prísť aj najúspešnejší program The Office, Printscreen/YouTube

Podľa analytikov je viac ako polovica z najobľúbenejších relácii Netflixu vlastnená inými spoločnosťami, ktoré spustili alebo plánujú spustiť svoje vlastné streamingové služby. Tento fakt predstavuje pre Netflix zásadný problém, ktorý bude musieť riešiť. Netflix bude nútený do zaplnenia svojej filmovej a seriálovej knižnice investovať ešte väčší balík peňazí ako tomu bolo minulý rok. V roku 2018 investoval až 12 miliárd dolárov, no tento rok sa očakáva, že to bude ďalších 15 miliárd.

Tieto obrovské peniaze investuje do obsahu, ktorý by mal zabezpečiť prílivu nových zákazníkov a samozrejme udržanie si tých súčasných. Na jednej strane sa to možno zdá ako dobrý krok, no je potrebné si uvedomiť, že Netflix si týmto spôsobom zvyšuje svoj dlh vďaka požičaným financiám, ktoré používa práve na tieto účely. Dlh sa navýšil o 58 %, čo predstavuje až 10,3 miliardy dolárov.

Používatelia budú mať na výber, ale…

Netflix dosiahol svoj úspech hlavne tým, že bol v podstate prvou službou, ktorá začala poskytovať sledovanie filmov a seriálov cez internet. Pomohli mu samozrejme aj vyššie spomínané spoločnosti, ktoré mu svoj obsah za určitú sumu poskytovali. Ľudia po celom svete majú z rôznych dôvodov čoraz bližšie k týmto službám a preto bolo len otázkou času, kedy na to budú reagovať aj ďalšie spoločnosti vytvorením vlastných streamingových služieb.

Netflix má veľkú výhodu, že má obrovskú základňu svojich predplatiteľov po celom svete. Aj napriek tomu, že niektorý obsah bude z Netflixu postupne miznúť, bude mať šancu svojim obsahom prilákať nových zákazníkov, čo však bude určite ťažšie, ako si tých súčasných udržať.

Je jasné, že Netflix sa bude postupne zmenšovať, no rozhodne nezanikne a určite ešte bude mať čo povedať. Všetko bude mať vo svojich rukách, nakoľko len kvalitný obsah dokáže udržať a prilákať nových predplatiteľov.

Používatelia streamingových služieb budú mať na jednej strane bohatý výber, no na druhej dilemu v tom, pre ktorú službu sa rozhodnúť. Každá bude ponúkať zaujímavý obsah, no predplácať si všetky služby naraz bude pre mnohých drahé riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom