Hoci Netflix už ponúka množstvo titulov s českým dabingom a titulkami, nie je ešte stále plne český. Posledný krok, ktorým je aj rozhranie v českom jazyku je však za rohom a môže sa tak stať už tento rok. 

Česká lokalizácia Netflixu bude čoskoro úplná. Ako informuje portál Filmtoro.cz, informácie naznačujú, že by sa tak mohlo stať už tento rok. Keďže s Čechmi zdieľame mnoho a hlavne podobnosť našich jazykov, z plne českej lokalizácie by sme neskôr mohli benefitovať aj my.

Čo ale plná česká lokalizácia presne znamená?

Ako ďalej rozoberá portál Filmtoro, Netfilx prišiel na územie Českej republiky ešte v roku 2016, kedy ponúkal len skromných 600 titulov. Do dnešného dňa sa jeho ponuka rozšírila až na 5 000 titulov, ktoré sú dostupné aj pre nás, pričom niektoré z nich ponúkajú dokonca aj slovenské titulky.

Zobraziť celú galériu (3)
Plná podpora a oficiálny príchod Netflixu do Českej republiky je blízko. Zdroj: Filmtoro

Hoci Netflix pre Čechov a Slovákov ponúka čoraz viac titulov s českým dabingom či titulkami, Netflix stále nie je plne český, respektíve slovenský. K úplnej dokonalosti tomu chýba natívne rozhranie v českom jazyku na smart televízoroch či ostatných podporovaných zariadeniach.

Kedy bude teda Netflix plne český?

Preloženie rozhrania je tak posledným krokom, ktoré predznamenáva úspešný a úplný vstup Netflixu do Českej republiky. Tomuto „slávnostnému“ okamihu ale predchádza niekoľko krokov. V prvom rade je potrebná podpora lokálnych titulov. Ak sa pozrieme na ostatné krajiny, kde Netflix už naplno funguje, môžeme vidieť, že je potrebná aspoň polovica titulov s lokálnym obsahom v dabingu či s titulkami. V prípade Česka je to ale necelá pätina, čo platí aj pre Slovákov.

Zobraziť celú galériu (3)
Graf ukazuje vývoj počtu českých titulkov na Netflixe od roku 2016 k októbru 2019. Zdroj: Filmtoro

Toto číslo by ale malo rýchlo narastať, keďže aktuálne každý nový titul na Netflixe prichádza minimálne s českými titulkami a pre Filmtoro taktiež anonymne potvrdili dabingové štúdiá z Česka prácu u jednej z najpopulárnejších streamovacích služieb na niekoľko mesiacov dopredu. Druhým hlavným krokom je viac čisto českých filmov v ponuke.

Aktuálne sú na českom Netflixe dva filmy, a to Lída BaarováMilada. Podľa zákulisných informácií by sa ale na Netflixe malo objaviť približne 150 českých porevolučných titulov. Tretím krokom k plnej českej lokalizácii je jednoduchší prístup k Netflixu. V tomto smere sa nebavíme o konkrétnych zariadeniach či dostupnosti prostredníctvom internetu, ale priamo u operátorov.

Zobraziť celú galériu (3)
Film Lída Baarová prerozpráva dramú o vzťahu legendárnej českej herečky Lídy Baarovej s nacistickým ministrom propagandy Josephom Goebbelsom. Zdroj: Filmtoro

Hoci Netflix zjavne podporu operátorov nepotrebuje a je schopný fungovať aj sám, spojenie s lokálnymi operátormi má svoju výhodu. Netflix dostane svoj obsah bližšie k používateľom a operátor zas môže rozšíriť svoju knižnicu ponúkaných titulov. V Poľsku takto funguje napríklad Orange alebo T-Mobile, pričom druhý menovaný ma podobné zmluvy s Netflixom aj v Nemecku, Holandsku či v Grécku.

Štvrtým krokom je reklama. Pokiaľ sú splnené predchádzajúce kroky, očakáva sa spustenie reklamnej kampane. Netflix však robí reklamu inak a nesústredí sa na televízie či billboardy. Príkladom môže byť reklamná kampaň z Poľska na seriál Stranger Things. Podľa správ z trhu sa už Netfix schádza so zástupcami reklamných agentúr a údajne plánuje stratégiu. Prvé reklamné kampane by už mohli uzrieť svetlo sveta v Českej republike v predvianočnom období.

Posledným krokom je originálna tvorba v danej krajine. Keďže ide o nákladnú vec, Netflix sa do týchto záležitostí púšťa veľmi pomaly a hlavne len na najväčších trhoch. Napríklad v Poľsku je silným želiezkom v ohni Zaklínač. Správy z Ampere Analytics ale hovoria, že Česko bude pre Netflix v budúcnosti rozumnou investíciou, a tak sa lokálny obsah môže dostaviť už čoskoro.

Oficiálny štart tak čaká na potvrdenie

Zatiaľ neboli zverejnené žiadne oficiálne správy, no informácie vychádzajúce od spoločností spolupracujúcich s Netflixom naznačujú skorý príchod do Česka. Predvianočný čas je pre streamovacie služny veľmi dôležitý, a tak je možné, že Netflix svoj príchod ohlási už v októbri, aby mal náskok pred konkurenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom