Aktualizované o 12:00 – Slovensko sa nakoniec veľkého príchodu umelej inteligencie Bard AI od spoločnosti Google nedočká. Aj keď mnohí očakávali, že sa bude v 180 krajinách nachádzať aj Slovensko či Česko, v skutočnosti sa v kompletnom zozname nenachádzajú krajiny Európskej únie.

Príčinou sú s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa ostrejšie regulácie, ktorými sa EÚ snaží chrániť svojich občanov. Kedy sa Bard AI dostane aj k nám tak zatiaľ ostáva otázkou.

Pôvodný článok:

Google vyvíja umelú inteligenciu Bard už dlhšiu dobu a projekt sa stal oveľa urgentnejším vďaka ChatGPT, ktorý ohromil celý svet a prišiel s nečakanými nástrojmi a možnosťami. Bard AI bol doteraz prístupný v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve, pričom ako píše Google, čoskoro bude sprístupnený v ďalších 180 krajinách.

Množstvo nových funkcií

Podľa portálu The Verge sa Google chystá zhodiť oponu skrývajúcu Bard AI a technológiu sprístupní takmer celému svetu. Presný zoznam 180 krajín síce prístupný nie je, avšak vzhľadom na celkový počet krajín na svete (197) je možné očakávať, že príde aj na Slovensko. Zmeny sa majú prejaviť v najbližších dňoch, zatiaľ však Bard AI na Slovensku oficiálne prístupný nie je.

Jedna z najzaujímavejších nových funkcií tejto umelej inteligencie bude rozoznávanie obsahu obrázkov, ale tiež dlhšiu dobu požadovaný nočný režim stránky či podpora ďalších jazykov. Okre angličtiny to zatiaľ bude len japončina a kórejčina, očakáva sa však postupné pridávanie ďalších podporovaných jazykov, čím sa prístupnosť Bard AI rozšíri.

Google

Nová verzia má tiež umožniť jednoduchší export textu do Google Docs či Gmailu a s podporou Adobe prinesie aj možnosti tvorby obrázkov. Nová verzia je podľa Googlu obzvlášť dobrá v programovaní a aj keď sa zdá, že Google pridáva obrovské množstvo funkcií, v skutočnosti len sotva drží krok s konkurenciou.

Takto budú vyzerať interakcie s Bard AI: 

Revolučná technológia

O tom, že je umelá inteligencia revolučnou technológiou, ktorá mení takmer všetky oblasti priemyslu či bežného života, viac niet pochýb. Niektorých expertov desí už dnes a začali sa spisovať dokonca aj petície s obavami, že sa táto technológia vymkne spod kontroly.

Za konkurenciou zaostával

Bard AI bol totiž sprístupnený obmedzenej skupine ľudí ako experimentálna odpoveď na ChatGPT a Bing AI, veľké nadšenie však v tejto oblasti rozhodne neprebudil. V mnohých ohľadoch Bard AI zaostával, robil chyby a zdalo sa, že nie je dôvod na jeho uprednostnenie v porovnaní s ChatGPT.

Nová verzia však využije novší jazykový model PaLM 2, ktorý môže jeho kapacity a schopnosti poriadne zlepšiť. Celkovo má vďaka tejto platforme Bard AI získať lepšiu schopnosť odpovedania na otázky a stane sa o poznanie presnejším. Do akej miery bude systém zlepšený ukáže až prax, avšak potenciál je skutočne obrovský.

Vývoj naďalej prebieha a Google chce svoju umelú inteligenciu vylepšovať ďalšími spoluprácami s technologickými spoločnosťami, ako je napríklad práve spomínaný Adobe a jeho systém pre tvorbu obrázkov Firefly, píše Engadget.

Jednou z najdôležitejších výhod Barda je však schopnosť hovoriť aj o aktuálnom dianí, čo ChatGPT nedokáže, keďže je limitovaný len na informácie do roku 2021.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú