Jednou z najznámejších a najúčinnejších zbraní vo vojne na Ukrajine, ktorá začala koncom februára, sú raketové systémy HIMARS z dielne amerických inžinierov. Od vypuknutia konfliktu stihli jasne ukázať svoju efektivitu a prebudiť záujem niekoľkých ďalších armád, ktoré si objednali množstvo takýchto systémov. Ich sila spočíva v niekoľkých kľúčových výhodách, voči ktorým sa Rusko nezvláda brániť a osvedčili sa aj v iných konfliktoch.

Nová éra raketometov

Historicky azda najikonickejším raketometom je stará sovietska Kaťuša či modernejší ruský Grad, avšak odlišným a takticky oveľa zmysluplnejším zariadením je americký HIMARS, ktorý sa zameriava na rozdielne ciele a kým BM-21 Grad plní predovšetkým úlohu delostrelectva na frontovej línii, HIMARS sa stará o vyraďovania strategických bodov a logistických centier za frontovou líniou.

Základná konštrukcia je podobná raketometom M270 MLRS, ktoré však nesú namiesto jednej bunky s raketami hneď dve a namiesto nákladného vozidla sú umiestnené na pásovej technike, čím je dosiahnutá vyššia prejazdnosť. Ukrajina dostala aj tieto stroje a takisto je možné ich vybaviť riadenými strelami s vysokou presnosťou, avšak najväčšiu šou zatiaľ predvádza práve HIMARS na trojnápravovom podvozku a so šiestimi raketami v jednej bunke.

Lockheed Martin

Za týmto strojom stojí spoločnosť Lockheed Martin a dodnes vyprodukovala už vyše 500 kusov, pričom Ukrajina zatiaľ dostala asi 20 z nich a má dostať aj ďalších 18, píše CBS News. Kým tieto stroje sú zaujímavé sami o sebe, oveľa zaujímavejšia je ich munícia, ktorá je k dispozícii v množstve rôznych prevedení a z niektorých z nich skutočne behá mráz po chrbte.

Obrovský úspech na Ukrajine
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP