Nórsko je z hľadiska elektromobility ďaleko pred zvyškom Európy a preto aj samotné automobilky v tejto krajine pristupujú k elektrickým autám úplne inak.

Zaujímavú novinku aktuálne prináša Hyundai, ktorý v tlačovej správe informuje, že od budúceho roka bude v krajine predávať už iba elektromobily.

Je nad slnko jasné, že do roku 2025 sa tu budú predávať výhradne elektrické vozidlá, nakoľko Nórsko plánuje zaviesť zákaz predaja spaľovákov o 10 rokov skôr ako EÚ. Pôjde však zrejme iba o formalitu. Nórsko totiž nepotrebuje žiaden zakon, transformácia na elektromobilitu v tejto krajine prebieha úplne prirodzene.

Spaľováky majú mizivé predaje

Už po uvedení prvého modelu IONIQ v roku 2016 na tamojšom trhu začala automobilka rásť a elektromobily tvorili podstatnú časť predajov. Aktuálne tvoria elektrické vozidlá pre Hyundai za posledné roky až 90 % predajov v Nórsku, pričom uplynulý rok to bolo dokonca 93 %.

Michal Varga/FonTech

V rozmedzí rokov 2020 a 2022 tvoril podiel čistých elektromobilov 92 %. Od roku 2020 dokonca na tamojšom trhu automobilka predávala iba plug-in hybridy a elektromobily.

Pochopiteľne tak nemá zmysel v krajine ďalej ponúkať spaľováky. Navyše sa na európske trhy pomaly blíži elektrický sedan IONIQ 6, ktorý rozšíri ponuku elektromobilov IONIQ 5 a Kona Electric. Od 1. januára si tak Nóri viac Hyundai so spaľovacím motorom nekúpia.

Podobný prístup volí aj VW, avšak o čosi neskôr

Aj Volkswagen dávnejšie informoval, že čoskoro skončí s predajom spaľovákov v Nórsku. Ako sme písali v tomto článku, od roku 2024 bude nemecká automobilka predávať v severskej krajine už iba elektromobily.

Michal Varga/FonTech

Už v roku 2021 totiž tvorili elektrické autá až 64,5 % všetkých predaných áut v Nórsku, pričom už koncom budúceho roka majú tvoriť približne 95 % trhového podielu.

Na rozdiel od väčšiny Európy si však trh v Nórsku vyžiadal elektrickú revolúciu takmer sám, pomohli ale aj štedré vládne dotácie a pomerne vysoké nórske platy či celková životná úroveň.

Najpredávanejšie auto v krajine je elektromobil

Aj v Nórsku však kraľuje automobilka Tesla. Ako sme informovali, Model Y sa stal v Nórsku vôbec najpredávanejším autom v histórii a prekonal tak 53-ročný rekord automobilky VW.

Držiteľom nórskeho rekordu najviac registrovaných áut za rok bol VW Beetle z roku 1969. Legendárny „Chrobák“ žal úspechy v celej Európe, no v severskej krajine sa vyše 50 rokov nezaregistrovalo viac nových áut jednej značky.

V roku 1969 sa v Nórsku zaregistrovalo až 16 699 nových Chrobákov. Ako informoval na Twitteri používateľ s nickom @NorwegianRoad, na tamojších cestách v roku 2022 pribudlo ku dňu 22. decembra celkom 16 701 Tesiel Model Y, a to ešte nie je úplný koniec roka, takže toto číslo zrejme narastie.

Tesla ale definitívne zlomila rekord nemeckej automobilky. Aktuálne druhým najpredávanejším autom v Nórsku je VW ID.4 s počtom takmer 11 100 registrácií v 2022.

Až 80 % nových predaných áut v Nórsku bolo tento rok čisto elektrických. Ak by sme počítali aj s plug-in hybridmi, ekologické vozidlá tvorili takmer 90 % všetkých nových registrácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP