Automobilka Tesla mieri k tomu stať sa najväčším výrobcom áut na svete. Okrem skvelých predajov v tomto roku sa spoločnosti podarilo zlomiť niektoré historické rekordy a ten najvýznamnejší prichádza ku koncu roka. Ako informuje Electrek, Model Y sa stal v Nórsku vôbec najpredávanejším autom v histórii a prekonal tak 53-ročný rekord automobilky VW.

Držiteľom nórskeho rekordu najviac registrovaných áut za rok bol VW Beetle z roku 1969. Legendárny „Chrobák“ žal úspechy v celej Európe, no v severskej krajine sa vyše 50 rokov nezaregistrovalo viac nových áut jednej značky.

Bude to najpredávanejšie auto na svete?

V roku 1969 sa v Nórsku zaregistrovalo až 16 699 nových Chrobákov. Ako informoval na Twitteri používateľ s nickom @NorwegianRoad, na tamojších cestách v roku 2022 pribudlo ku dňu 22. decembra celkom 16 701 Tesiel Model Y, a to ešte nie je úplný koniec roka, takže toto číslo zrejme narastie.

Tesla ale definitívne zlomila rekord nemeckej automobilky. Aktuálne druhým najpredávanejším autom v Nórsku je VW ID.4 s počtom takmer 11 100 registrácií v 2022.

Až 80 % nových predaných áut v Nórsku bolo tento rok čisto elektrických. Ak by sme počítali aj s plug-in hybridmi, ekologické vozidlá tvorili takmer 90 % všetkých nových registrácií.

Tesla mala rekordný rok

Nielen Nórsko, ale aj zvyšok Európy začína masívne nakupovať elektromobily. Dávnejšie sme informovali, že Model Y sa stal najpredávanejším autom za mesiac september už aj v Nemecku a elektromobil tak predbehol aj spaľováky.

September bol pre Teslu rekordný aj z európskeho hľadiska, nakoľko tento mesiac sa Model Y stal aj napredávanejším autom v Európe s počtom registrácií takmer 30 000. Na druhom mieste sa nachádzal Peugeot 208 s počtom 20 000 nových registrácií.

Čo stojí za úspechom automobilky Tesla a konkrétne Modelu Y? Odpovedal odborník na Tesly Jaroslav Kapšo:

„Tesla už niekoľko rokov láme technologické, produkčné aj logistické rekordy a mení pravidlá hry. Už keď Tesla predstavila Model Y, vedel som, že to bude najúspešnejší európsky model. Čo som ale netušil, že to bude tak masívny, prakticky celosvetový skok. Stojí za tým niekoľko faktorov.

Po prvé, ľudia, ktorí si vyskúšali elektromobil a zistili, ako príjemne sa s ním žije, sú rozhodnutí kúpiť si ho. Ceny pohonných hmôt takisto prispievajú k obrovskému rastu záujmu o EV. Ďalší podstatný faktor je ten, že Model Y poskytuje aktuálne najlepšiu kombináciu ceny, výkonu, úžitkových vlastností a bezpečnosti. Toto sú dôvody, prečo si až 90 % našich klientov objednáva práve Model Y,“ prezradil pre FonTech.sk Jaroslav Kapšo, majiteľ DriveTesla.sk.

„Potom tu máme produkčné dôvody, preto je najpredávanejším autom Tesla a prečo práve v septembri. Tesla je v súčasnosti jediná automobilka, ktorá vie klientom auto dodať v priemere do 6 mesiacov. Tým, že spustili produkciu v Berlíne, sú schopní dodávať viac áut ako kedykoľvek predtým. Rovnako aj v Číne sa navýšila kapacita produkcie.

Netreba zabúdať na to, že Tesla je americká firma, ktorá funguje na kvartálnych výsledkoch, čiže september bol jednoznačne najlepší mesiac v kvartáli. Len na Slovensku sme dodali zákazníkom v septembri 35 Tesiel, čo je viac, ako kedykoľvek predtým. Predpokladám, že december bude ešte silnejší,“ dodáva Kapšo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú