Obnoviteľné zdroje sa postupom času stali súčasťou energetických systémov takmer všetkých krajín a i keď nie všade zohrávajú úlohu, vedci stále hľadajú nové spôsoby rozširovania tejto oblasti. Kým hlavnými aktérmi ostáva jadrová, solárna a veterná energia, čoraz intenzívnejšie sa vpred pretláča aj geotermálna energia, ktorá má prekvapivý potenciál.

Tak ako solárna a veterná, ani geotermálna nepotrebuje na svoju prevádzku palivo, funguje nezávisle na počasí a navyše produkuje minimum škodlivých emisií. Geotermálnu energetiku navyše posúvajú vpred zásadné pokroky v technológiách, avšak naráža aj na obmedzenia, kvôli ktorým je jej aplikácia aj naďalej pomerne pomalá. Slovensko je na ňu však pripravené.

Jednoduchý princíp

Geotermálna energia funguje na jednoduchom princípe, ktorý využíva teplo samotnej planéty buď na vykurovanie alebo na produkciu elektrickej energie, na čo je potrebný parný generátor. Takáto forma produkcie elektriny je používaná aj v niekoľkých európskych krajinách, vrátane Nemecka, Talianska či dokonca susedného Maďarska a Rakúska.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú