Nový výskum publikovaný v žurnále Nature Astronomy naznačuje, že sme doposiaľ zrejme neobjavili žiadny exomesiac. Presnejšie výsledky výskumu ukazujú, že dáta, ktoré mali naznačovať existenciu mesiacov obiehajúcich okolo vzdialených planét v inej hviezdnej sústave, lepšie zodpovedajú iným vysvetleniam. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Sme stále na začiatku

Vzhľadom na to, že doposiaľ existovali iba dvaja horúci kandidáti na exomesiace, honba po ich objavení je stále na začiatku.

„Radi by sme potvrdili objav exomesiacov obiehajúcich planéty Kepler-1625b a Kepler-1708b,“ uvádza René Heller z Inštitútu Maxa Plancka. „Bohužiaľ, naše analýzy ukazujú niečo iné.“

Hoci by mal byť vesmír teoreticky posiaty mesiacmi, veď len v našej slnečnej sústave sme ich napočítali takmer 300, do dnešných dní sme neobjavili žiadny exomesiac aj napriek tomu, že máme potvrdených viac ako 5 550 exoplanét.

Helena Valenzuela Widerström

Nie je to jednoduchá úloha

Objaviť exomesiac je však extrémne náročná, ak nie nemožná úloha. Už objavovanie nových svetov je pre astronómov vzhľadom na vzdialenosti a veľkosti vo vesmíre nesmierne náročné. Objavovanie tak relatívne malých a tmavých objektov ako sú mesiace obiehajúce okolo hostiteľských svetov preto vôbec nie je jednoduché.

Exoplanéty zvyčajne nachádzame na základe ich tranzitov. Samotná metóda sa zakladá na dlhodobom pozorovaní hviezdy, pričom sa sleduje najmä pokles jej jasnosti. Ak k nepatrnému poklesu svetelnej krivky dochádza v pravidelných intervaloch, vedci vedia, že popred hviezdu prechádza planéta. V tomto prípade však dochádza k poklesu o menej ako pol percenta.

V roku 2018 a 2022 však prišli prevratné správy o tom, ako vedci objavili konečne horúcich kandidátov na exomesiace. Teraz však tím odborníkov na čele s Hellerom vytvorili algoritmus s názvom Pandora, ktorý je určený na detekciu a charakterizáciu tranzitov exoplanét spolu s exomesiacmi.

Následne vedci využili tento algoritmus, aby lepšie interpretovali a pochopili zozbierané dáta o potenciálnych exomesiacoch obiehajúcich okolo planét Kepler-1625b a Kepler-1708b.

Dan Durda

Exomesiace to nie sú

Ukázalo sa, že pozorovania použité na odvodenie prítomnosti exomesiaca možno rovnako ľahko vysvetliť exoplanétou, ktorá obieha sama.

„Pravdepodobnosť, že mesiac obieha okolo Keplera-1708b je jednoznačne nižšia, ako sa predtým uvádzalo,“ uvádza spoluautor Michael Hippke „Údaje teda nenaznačujú existenciu exomesiaca okolo tejto planéty“.

Pozreli sa aj na Kepler-1625b a zistili, že pozorovania možno vysvetliť rozdielom medzi vlnovými dĺžkami, v ktorých dva rôzne teleskopy pozorovali hviezdu(Kepler a Hubble). Inak povedané, doposiaľ sa nám stále nepodarilo objaviť žiadny exomesiac, keďže naši jediný horúci kandidáti sa ukázali, ako veľmi nepravdepodobný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú