Mnohí odborníci v súvislosti s elektromobilitou tvrdia, že všetky tradičné automobilky tento prechod rozhodne neprežijú. Elektromobilita je ale skvelou príležitosťou „vstať z popola“ pre tých výrobcov, ktorí posledné roky iba upadali. Jedným z takých je aj taliansky výrobca Lancia, ktorý chce byť od roku 2026 čisto elektrický, informuje automobilka v tlačovej správe.

„Renesancia štartuje dnes,“ tak znie nová stratégia automobilky Lancia. Taliansky výrobca patriaci do koncernu Stellantis netají, že posledné roky stratil mnoho zákazníkov na prakticky všetkých trhoch okrem domáceho Talianska, no s nástupom elektromobilov by veľmi rád obnovil svoju zašlú slávu.

10-ročný plán začína už v roku 2024

Nová stratégia automobily Lancia sa, pochopiteľne, zameriava na elektromobilitu. Kľúčovým je pritom rok 2026, kedy má Lancia ponúkať iba 100 % elektrické vozidlá a od roku 2028 už nepredá žiaden spaľovák.

Lancia

Počas 10 rokov talianska automobilka predstaví jeden nový elektromobil každé dva roky, pričom prvý z nich uvidíme už v roku 2024. Celkovo sa tak dočkáme 5 elektromobilov z rôznych segmentov.

Na domácom trhu sa značke stále relatívne dobre darí, no s novou stratégiou chce dobiť aj nové trhy, respektíve obnoviť zašlú slávu na tých, kde v minulosti pôsobila. Aj preto hľadá automobilka nových manažérov pre Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Nemecko a Belgicko.

Lancia

V rámci celej Európy pritom otvorí mimo Talianska až 100 nových predajní, ktoré budú roztrúsené vo viac ako 60 európskych metropolách. Plány sú to v skutku ambiciózne, uvidíme, či Lancia skutočne vstane z popola a oživí svoju zašlú slávu.

Viaceré prémiovky Stellantisu elektrifikujú

Nedávno sme priniesli informáciu, že prémiová automobilka DS z koncernu Stellantis bude od roku 2024 plne elektrická a pár týždňov na to sa k nej pridala ďalšia prémiová značka Alfa Romeo.

Alfa Romeo však na plnú elektrifikáciu svojej flotily nejde tak drasticky. Až do roku 2027 si budú môcť zákazníci kúpiť štýlového Taliana so spaľovacím motorom a až po roku 2027 bude Alfa Romeo ponúkať už iba elektromobily.

Alfa Romeo

Pre menšie automobilky, akými sú aj DS a Alfa Romeo, je prechod na čistú elektrifikáciu omnoho jednoduchší, ako v prípade veľkých koncernových hráčov. Ich ponuka modelov je totiž podstatne užšia a nahradiť ich elektromobilmi je preto výrazne ľahšie a rýchlejšie.

Lancia napríklad aktuálne predáva len jeden jediný model Ypsilon, Alfa svoju produkciu zredukovala na dve autá – sedan Giulia a SUV Stelvio.

Ani najväčší hráč koncernu, automobilka Peugeot, sa nenechá zahanbiť. Do roku 2023 bude mať elektrifikovaných až 85 % svojej flotily. Do roku 2025 sa chce čo najviac priblížiť k 100 %, v tomto prípade sa ale bavíme aj o hybridoch, plug-in hybridoch a čistých elektromobiloch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP