Odborníci našli vo vzorkách po záhadnej explózii v Rusku až 4 rádioaktívne prvky. Tie vyvolávajú dohady o tom, či sa skutočne jednalo o výbuch reaktora.

O týchto nových zisteniach informuje portál NYtimes, Národná meteorologická spoločnosť objavila vo vzduchu 4 rádioaktívne izotopy, z čoho sú dva druhy bária a jeden druh lantánu. Tieto častice sa tvoria pri štiepení rádioaktívnych plynov, ktoré by sa pri výbuchu jadrového reaktora síce mohli dostať do ovzdušia, no nachádza sa tu aj niekoľko exotických prvkov, ktoré by sa pri výbuchu reaktora neuvoľnili.

Aj tento nález preto smeruje k tomu, že za smrť 7 ľudí, ktorí pri výbuchu zahynuli, môže zrejme testovanie jadrovej zbrane.

Zobraziť celú galériu (3)
Pixabay / ilustračný

Samozrejme vláda pochybila, či už sa nehoda stala jej zavinením, alebo nie. Tá totižto v deň výbuchu presviedčala obyvateľov žijúcich blízko nehody, že v danej oblasti sa radiácia nezvýšila, aj keď prístroje na meranie radiácie v daných lokalitách ukazovali niečo iné. Neskôr večer vláda prostredníctvom televízie informovala obyvateľov, aby nevychádzali z domovov v dôsledku blížiacej sa silnej búrky.

Ako píše portál TheGuardian, nájdené látky strontium-91, barium-139, barium-140 and lanthanum-140 sa teda mohli dostať do ovzdušia aj pri výbuchu jadrového reaktora. Ruský chemik Andrej Zolotkov, ktorý 35 rokov pracoval na Ruskom jadrovom ľadoborci, však tvrdí, že tieto látky sú síce nezvyčajné, no pri štiepení uránu-235, sa vyskytnúť môžu. Strontium-91 je však podľa neho veľmi neobvyklý prvok pri tejto reakcii, rovnako ako cézium-137.

Zobraziť celú galériu (3)
Pixabay / ilustračný

Lekári, ktorí sa dostali do kontaktu s kontaminovanými osobami, boli pozitívne testovaní práve na túto látku, z čoho si Zolotkov vyvodil len dve možnosti. Buď Rusi skutočne testovali reaktor, ktorý by bol však v tomto prípade veľmi nezvyčajný, alebo sa jednoducho snažia zamaskovať niečo, o čom nechcú, aby sa svet dozvedel. Tým môže byť práve testovanie nových jadrových zbraní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom