Spoločnosť NortonLifeLock predstavila funkciu pre svoj antivírus Norton 360, ktorú ocenia najmä nadšenci ťažby kryptomien. Priamo do antivírusu totiž zabudovala ťažobný softvér, ktorý umožňuje jeho používateľom ťažiť ethereum, píše Engadget.

Láka na ťažbu v pozadí, no zarobí aj spoločnosti

Ako informoval portál Bleeping Computer, NortonLifeLock láka zákazníkov na funkciu, ktorú neponúka azda žiadny iný antivírus. Zabudovaný program pre ťažbu etherea s názvom „Norton Crypto“ začala spoločnosť poskytovať vybraným záujemcom a po otestovaní ho poskytne všetkým zákazníkom.

Kyberbezpečnostná firma propaguje program ako funkciu primárne určenú na ochranu. Keďže pre správne fungovanie mnohých ťažobných programov je potrebné „bežný“ antivírus deaktivovať, spoločnosť tvrdí, že zabudovaný program zvládne bežať súbežne s antivírusom.

NEPREHLIADNI
Nvidia spúšťa ďalšiu ofenzívu. Oficiálne predstavila RTX 3080 Ti a 3070 Ti, pre ťažiarov kryptomien majú jasný odkaz

Norton Crypto využíva GPU zariadenia na ťažbu etherea, ktoré si potom môžu používatelia preniesť priamo do zabezpečenej peňaženky, aby sa zabránilo náhodnej strate v dôsledku zlyhania hardvéru.

Keďže ťažba druhej najväčšej kryptomeny sa v posledných mesiacoch stala ešte o čosi náročnejšou aj kvôli zvýšenému dopytu, program ťažiarov pravdepodobne spája do tzv. mining poolov, kde sa kombinuje ich ťažobný výkon a zvyšuje tak celkový hashrate. Zárobky z ťažby sa následne pomerovo rozdelia medzi ťažiarov, pričom malú časť z nich si zoberie aj samotný program.

Pripomeňme, že ťažiari kryptomien aktuálne zažívajú neľahké časy, aspoň čo sa týka opatrení pre zastavenie či spomalenie ťažby, ktoré je možné vidieť takmer po celom svete. Ťažbu bitcoinov zakázal napríklad taký Irán a nové projekty nie sú povolené ani v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko, ktoré je veľkým bitcoinovým centrom.

Prečítaj si tiež
Slovenský expert na kryptomeny: Bitcoin cenou brutálne vystrelí, bude mať hodnotu 400 000 eur do pár rokov

Ku kryptomenám zaujala o čosi negatívnejší postoj aj Čína, ktorá prednedávnom opäť po rokoch „strašila“ sprísnením pravidiel, a tým azda najväčším vyzývateľom na zmeny v ťažení vyzýval aj Elon Musk, ktorého trápi najmä energetická náročnosť bitcoinu a s ťažiarmi pracuje na hľadaní ekologickejšieho spôsobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom