Solárne panely, známe ako fotovoltické (PV) články, využívajú slnečné svetlo na výrobu elektriny. Staršie verzie týchto panelov však neboli veľmi efektívne, keďže dokázali premeniť len 10 – 25 % slnečného svetla na elektrickú energiu.

Ako informuje portál IFL Science, tím výskumníkov z Imperial College London aktuálne pracuje na inovácii fotovoltických systémov s cieľom súčasne produkovať elektrinu, teplo a čistú vodu, pričom sa snažia optimalizovať elektrický výkon. Nový dizajn fotovoltického systému pripomína list.

„Fotovoltický list“

Pri silnom slnku sa môžu staršie verzie panelov príliš zohriať pre nevyužitú solárnu energiu. Existuje ale niekoľko metód, ako tieto panely ochladiť.

Aktívne metódy chladenia využívajú vodu alebo vzduch na odvod tepla, čo môže komplikovať ich dizajn pre potrebu výmenníkov tepla alebo hydraulických systémov. Tieto metódy môžu byť drahšie a môžu tiež viesť k stratám energie. Aj keď sú k dispozícii jednoduchšie pasívne chladiace metódy, nie sú také účinné ako aktívne metódy.

Výskumníci z Imperial College London teraz vytvorili nový typ solárnych panelov, ktorý môže naraz vyrábať elektrinu, teplo a čistú vodu a pritom je účinnejší. Na inšpiráciu sa obrátili k rastlinám. Nový panel nazvali „fotovoltický list“ alebo skrátene „PV-list“ a je vyrobený z cenovo dostupných materiálov.

Riešenie globálnych výziev

Rastlinné listy sú fascinujúce. Vďaka svojej komplexnej štruktúre dokážu prenášať vodu z koreňov až na povrch listu – čo sa nazýva transpirácia. Tento proces pomáha listom zostávať chladnými a umožňuje im vykonávať fotosyntézu.

PV-list využíva prírodné vlákna, ktoré presúvajú vodu z nádrže na solárny článok, čím sa voda môže vyparovať. Tento proces nielen ochladzuje panel, ale aj zachytáva teplo a elektrinu v jednom systéme.

„Implementácia tohto inovatívneho listového dizajnu by mohla pomôcť urýchliť globálny energetický prechod a riešiť dve naliehavé globálne výzvy: potrebu zvýšenej energie a pitnej vody,“ uviedol profesor Christos Markides, vedúci Laboratória čistých energetických procesov, v prehlásení.

V porovnaní s klasickými solárnymi panelmi je PV-list účinnejší a dokáže vyrábať až o 10 % viac elektriny. Okrem toho by tento panel mohol ročne produkovať viac ako 40 miliárd kubických metrov pitnej vody a znižuje potrebu drahých komponentov, ako sú ventilátory či čerpadlá.

Ako informujú výskumníci v časopise Nature Communications, táto novinka by mohla otvoriť dvere novým technológiám v oblasti obnoviteľnej energie.

Solárne produkty z Číny

Spojené štáty dokončujú rozhodnutie o uvalení dovozných ciel na výrobcov solárnych panelov, ktorí finalizujú svoje produkty v krajinách juhovýchodnej Ázie, aby sa vyhli clám na tovar z Číny. Uviedol to v piatok vysoký predstaviteľ ministerstva obchodu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Rozhodnutie sa nepáči kupcom solárnych panelov, ktorí sa spoliehajú na lacné produkty vyrobené v zámorí, aby boli ich projekty konkurencieschopné.

Je to však dobrá správa pre americký solárny priemysel, ktorý sa roky snaží konkurovať čínskym produktom a najnovšie sa teší z dotácií na podporu investícií do zelenej energie vďaka prelomovému zákonu o zmene klímy prezidenta USA Joea Bidena.

Audit ministerstva obchodu zistil, že dcérske firmy čínskych spoločností BYD, Trina Solar, Longi Green Energy a Canadian Solar sa vyhýbali americkým clám na čínske solárne články a panely vďaka ich finalizácii v Kambodži, Malajzii, Thajsku a Vietname pred odoslaním do USA. Tieto krajiny sa podieľajú približne z 80 % na dodávkach panelov do USA.

Clá sa budú týkať aj spoločnosti New East Solar, pretože odmietla spolupracovať pri audite svojich operácií v Kambodži, uviedol nemenovaný predstaviteľ ministerstva.

Ostatné spoločnosti pôsobiace v týchto krajinách boli schopné prejsť cez certifikačný proces a preukázať, že neobchádzajú clá. USA majú už desaťročie zavedené antidumpingové clá na solárne produkty z Číny, keďže nespravodlivé vládne dotácie držia ich ceny umelo nízke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú