Záver minulého roka zastihol Apple so škandálom, ktorý sa týkal zámerného spomaľovania určitých modelov iPhonov. Dôvodom obmedzovania výkonu je staršia a menej výkonná batéria. Spoločnosť však jednotlivé kritéria spomalenia bližšie nešpecifikovala a používatelia tak nedostali oficiálnu možnosť, ako zistiť, či aj ich zariadenie postihuje nová „funkcia“. 

Apple spomaľuje niektoré staršie iPhony z dôvodu starnúcej batérie. Tá časom a s pribúdajúcim počtom nabíjacích cyklov postupne stráca určité schopnosti, a to najmä kapacitu a výkon. Používatelia hlavne pri modeli 6S tak pociťovali v tejto súvislosti nepríjemné problémy. Ich zariadenie trpelo náhlym vypnutím a stratou energie, a to napriek tomu, že kapacita akumulátora bola podľa systému na pomerne vysokej hodnote (30 – 40 %).

Nepríjemnosti spôsobovala staršia batéria, ktorá nebola schopná okamžite dodať požadovaný maximálny prúd pri plnom výkone procesora. Apple si bol vedomí problému, a tak predstavil aktualizáciu, ktorá chybu zdanlivo bezproblémovo opravila. Až takmer po roku vysvitlo, že spoločnosť v skutočnosti začala obmedzovať výkon procesorov. Konanie Apple, na ktoré sa prišlo aj vďaka 17-ročnému mladíkovi, vyvolalo medzi používateľmi spŕšku nahnevaných reakcií.

Problémom bola najmä transparentnosť voči používateľom. Niektorí používatelia si totiž mohli mylne myslieť, že ich zariadenie je jednoducho pomalé, bez možnosti rýchlej a cenovo dostupnej opravy, takže si treba kúpiť nové. Apple takýto zámer odmietol, spoločnosť vydala ospravedlnenie, ale pochybnosti ostali. Všeobecne však stále platí, že ak si pocítil výraznejšie spomalenie tvojho staršieho iPhonu, pravdepodobne za to môže vstavaná funkcia od výrobcu. Podľa tohto návodu zistíš, či aj tvoj Apple smartfón môže byť dotknutý obmedzovaním výkonu.

1. krok: Zisti, či Apple spomaľuje aj tvoj model iPhonu a či máš potrebnú aktualizáciu

Apple spomaľuje staršie modely iPhonov, u ktorých batéria postupne degraduje a nestačí plniť náročné úlohy. Spoločnosť vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že obmedzovanie výkonu sa týka modelov: iPhone 6, iPhone 6S a iPhone SE. Spomaľovanie prišlo na tieto smartfóny spolu s aktualizáciou iOS 10.2.1.

Novú funkciu však už môžu zaznamenať aj používatelia modelov iPhone 7 a iPhone 7 Plus s aktualizáciou iOS od verzie 11.2. Ak máš teda jeden z týchto modelov a nainštalovanú spomínanú, respektíve novšiu verziu operačného systému, tak tvoj smartfón môže byť spomaľovaný. Dané špecifikácie si skontroluješ v Nastaveniach -> Všeobecné -> Informácie o telefóne.

2. krok: Zisti zdravie tvojej batérie

Keďže dôvodom spomaľovania je starnúca batéria, potrebujeme zistiť jej zdravie. Apple neuvádza konkrétne hodnoty, od ktorých už začína jednotlivé iPhony spomaľovať, avšak aktuálny stav akumulátora veľa napovie. V oficiálnom obchode sa nachádza niekoľko aplikácií, ktoré kontrolujú zdravie batérie. Nemusia byť exaktne presné, no ak je momentálne zdravie ohodnotené ako zlé či slabé, je veľmi pravdepodobné, že tvoj iPhone bude od Apple spomaľovaný. Na meranie môžeš využiť napríklad aplikácie Battery Doctor, Battery HD+ či Battery Life.

Zobraziť celú galériu (12)
Battery Life / Screenshot

3. krok: Skontroluj výkon procesora

Tretí krok je zameraný už nie na batériu, ale procesor. Portál Business Insider radí využiť aplikáciu Lirum Device Info Lite na meranie frekvencie čipsetu. V záložke CPU vyhľadaj hodnoty maximálnej a aktuálnej hodnoty výkony. Ak sú obe čísla rozdielne, opäť je čoraz pravdepodobnejšie, že tvoj iPhone je spomaľovaný. Maximálna frekvencia procesora pri modeli 6 je na hodnote 1,4 GHz, pri iPhone 6S je to 1,84 GHz, iPhone SE dosahuje rovnaké číslo a iPhone 7 – až 2,34 GHz.

4. krok: Skontroluj výkon v benchmarku

Výsledky z benchmarku Geekbench 4 pred pár týždňami prakticky potvrdili prvé špekulácie o tom, že Apple začal spomaľovať niektoré iPhony. Práve túto aplikáciu je teda možné použiť na posledný test. Nezabudni si predtým uvoľniť operačnú pamäť od spustených aplikácií a odporúčaním je aj dostatok energie v batérii. Výsledky pri iPhone 6S by sa mali v single-core teste pohybovať okolo hodnoty 2400, pri modeli 7 ešte o tisícku vyššie. Problém nastane, ak sa výkon tvojho zariadenia výrazne odlišuje. Pokiaľ je rozdiel viac ako 500 bodový, zrejme tvoj iPhone trpí spomaľovacou funkciou. Geekbench vydal k celej záležitosti vlastné merania.

Priemerné výsledky iPhonov z testu Geekbench 4:

  • iPhone 6 a 6 Plus – 1400 bodov (Single-core) / 2400 bodov (Multi-core)
  • iPhone 6S a 6S Plus — 2300 / 4000
  • iPhone SE — 2400 / 4100
  • iPhone 7 a 7 Plus — 3400 / 5700

Nenechaj si ujsť
Apple potvrdzuje: Všetky zariadenia Mac aj iOS postihuje chyba procesorov a treba aktualizovať

Pri podozrení pomôže len servis a výmena batérie

Všetky tieto testy sú, žiaľ, len neoficiálnou skúškou výkonu tvojho smartfónu a najmä batérie. Apple používateľom nepredstavil jednoduchú možnosť ako zistiť, či je ich zariadenie spomaľované. Výsledky z hore uvedených testov ti však môžu dať dobrú predstavu o tom, ako to na tom tvoje zariadenie vlastne je. Ak máš vysoké podozrenie, že tvoj iPhone trpí starnúcou batériou, najlepším krokom bude zájsť do oficiálneho servisu, kde ti ho skontrolujú a prípadne batériu vymenia.

Po tomto kroku by už opäť (kým batéria opäť nezostarne) nemalo dochádzať k spomaľovaniu. Žiaľ, Apple na Slovensku ešte nepredstavil oficiálne predajne Apple Store, avšak na stránke spoločnosti nájdeš autorizovaných poskytovateľov servisu v tvojej blízkosti. Aj keď Apple v súvislosti s kauzou znížil poplatok za opravu, ceny sa u jednotlivých autorizovaných predajcov môžu líšiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom