Technologický svet len pred pár dňami zasiahla správa o zraniteľnosti, ktorá postihuje nielen procesory Intel, ale aj AMD a ARM. Keďže produkty týchto firiem sa nachádzajú v drvivej väčšine zariadení, problém sa týka obrovského množstva používateľov.

Už od začiatku sa predpokladalo, že zraniteľnosť zasahuje prakticky všetky hlavné operačné systémy – Linux, Windows aj Mac. Postupne prichádzali oficiálne potvrdenia a včera sa pridalo aj Apple. Spoločnosť z Cupertina potvrdzuje, že zraniteľnosti s názvami „Meltdown“ a „Spectre“ zasahujú všetky systémy Mac aj zariadenia iOS. Apple zároveň dodáva, že zatiaľ nie je známe žiadne zneužitie týchto chýb používateľom, ale vzhľadom na povahu problému odporúča sťahovať softvér len z oficiálnych zdrojov.

Treba aktualizovať, prichádzajú záplaty

Informácie o zraniteľnostiach Meltdown a Spectre boli pôvodne veľmi strohé, no postupne sa objavuje čoraz viac detailov. Celkovo existujú tri varianty útoku na procesory. Všetky majú v podstate rovnaký cieľ a snažia sa získať prístup k dátam v chránenej časti pamäte počítačových čipov. Následkom úspešného útoku môžu byť ukradnuté citlivé dáta, vrátane hesiel a ďalších prihlasovacích údajov. Informácie špeciálne k tomuto problému sú zverejňované na stránke Meltdown Attack.

Nenechaj si ujsť
Apple môže tento rok predstaviť dosiaľ najväčší iPhone. OLED displej s uhlopriečkou 6,5″ má vyrobiť LG

Reakcie výrobcov a vývojárov jednotlivých platforiem a systémov sú pomerne rýchle. Aktualizácie či záplaty, ktoré riešia nedostatky spojené so spomínanými chybami, už dostala, respektíve dostáva, väčšina hlavných platforiem. Aktualizované boli aj systémy Linux, včera prišla správa o update pre Windows, a situáciu teraz ozrejmuje aj Apple.

Úpravy už spoločnosť vydala pre systémy iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2. V nasledujúcom období bude Apple s implementáciou záplat pokračovať a dotknú sa aj prehliadača Safari. Problém sa v prípade Apple netýka napríklad smart hodiniek Apple Watch. Používateľom sa teda všeobecne odporúča aktualizovať svoje systémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom