Slovenskí občania majú od nedávna možnosť vykonávať elektronické podpisy priamo z mobilných telefónov či tabletov. Túto možnosť prináša prvá aplikácia, ktorá umožňuje vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu pomocou elektronického občianskeho preukazu (eID) – Disig Web Signer Mobile. Redakciu FonTech.sk o tom informoval vývojár aplikácie prostredníctvom tlačovej správy.

Novinka môže zmeniť, ako funguješ

Slovensko nedávno schválilo vytváranie kvalifikovaných elektronických podpisov, čo umožnilo jednoduché pripojenie nového eID s bezkontaktným NFC rozhraním k mobilným zariadeniam.

Tento krok bol predchádzaný zverejnením knižníc, ktoré umožňujú komunikáciu medzi mobilnými zariadeniami a novým typom eID. S touto novinkou už nie je potrebné využívať čítačku čipových kariet pri podpisovaní. Stačí mať nainštalovanú podpisovú aplikáciu Disig Web Signer Mobile.

Elektronická komunikácia a podpisovanie prostredníctvom počítačov sú dnes bežnými nástrojmi, a preto sa aktuálne zameriava pozornosť na mobilné zariadenia,“ hovorí Ivan Kühn, obchodný riaditeľ spoločnosti Disig, a.s.

Komerčné riešenia pre podpisovanie v mobile existujú, no doteraz neumožňovali použitie eID na podpisovanie. Sme radi, že štát uvoľnil potrebné knižnice na komerčné použitie a že sme ich dokázali rýchlo integrovať do nášho riešenia.

Dostupná je úplne zadarmo

Aplikácia Disig Web Signer Mobile je bezplatne dostupná v Apple App Store a Google Play Store. Pre vyhotovenie kvalifikovaného elektronického podpisu priamo z mobilného zariadenia je však potrebný kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis v eID. Aplikácia umožňuje vybrať a zobraziť dokument a následne zabezpečí vyhotovenie kvalifikovaného elektronického podpisu v spojení so systémom Disig QES Portal a kvalifikovaným certifikátom v eID.

PhotoMIX-Company/Pixabay

Dokumenty podpísané cez mobilnú aplikáciu Disig Web Signer Mobile spĺňajú všetky európske štandardy pre elektronický podpis, a preto sú ľahko overiteľné v rámci celej EÚ,“ dodáva Ivan Kühn.

Mobilná aplikácia nachádza veľké uplatnenie najmä v komerčnej sfére, kde zjednodušuje elektronické podpisovanie dokumentov v oblastiach ako financie, priemysel a iné. Taktiež prispieva k rozšíreniu bezpapierovej kancelárie a pokrýva rôzne aspekty podpisovania dokumentácie.

Naši obchodní partneri, ktorí už používajú náš produkt QES Portal pre podpisovanie na počítačoch, sú o krok vpred,“ hovorí Kühn. „Môžu teraz klientom ponúknuť podpisovanie dokumentov pomocou QR kódu, čím sa celý proces stáva jednoduchším a rýchlejším.

Tatra banka – Open banking má obrovský potenciál. Tatra banka je jedna z prvých bánk v strednej Európe, ktorá sa doň vrhá naplno.

Táto nová aplikácia prináša Slovákom ďalší krok smerom k digitalizácii a zjednodušeniu procesov, ktoré sú súčasťou ich každodenného života aj v oblasti obchodu a administratívy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP