Seriál Chernobyl od HBO je zatiaľ najlepšie hodnoteným seriálom v histórii. Výborné hodnotenia si získal vďaka autentickému príbehu, ktorý predstavuje jednu z najväčších tragédií, ktorú zapríčinil človek. Milióny ľudí sa nevedelo dočkať posledného piateho dielu, pričom volajú po ďalších pokračovaniach. My sme zistili veľmi zaujímavé informácie, ktoré sa týkajú tohto seriálu priamo od HBO.

Seriál Chernobyl sa skladá z piatich častí, ktoré rekonštruujú príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, ktorá sa odohrala v elektrárni Černobyľ na Ukrajine. V seriáli sa objavujú aj také herecké mená ako Emily Watson, Jared Harris či Stellan Skarsgård. Režisérskeho kresla sa chopil Švéd Johan Renck a o scenár sa postaral Američan Craig Mazzin. Celý tím bol zmiešaný z rôznych národností. Kamerový štáb bol švédsky, ozvučenie francúzske, marketing robili Angličania a niektorí zo štábu pochádzali z Litvy. Pre filmy točené v Európe je takýto mix málo vídaný.

Tvorcovia seriálu Chernobyl museli nájsť miesta na natáčanie, ktoré sa budú podobať oblasti, v ktorej sa nachádzala jadrová elektráreň. Aby znovu vytvorili 80. roky Sovietskeho zväzu, rozhodli sa pre natáčanie v Litve. Nakoniec našli dve vhodné miesta. Na jednom z nich postavili provizórnu verziu reaktora a na tom druhom využili na natáčanie už nefungujúci reálny reaktor.

„Vedel som, že to nie je fungujúci reaktor, ale vedel som aj to, že pod celým betónom sa ešte stále nachádza bývalý jadrový reaktor s veľkým výkonom, čo je skutočný problém. Každý herec pracujúci vo vnútri závodu sa musel po natáčaní vyzliecť, aby si poriadne skontroloval svoje oblečenie,“ povedal herec Adam Nagaitis, predstaviteľ Vasiľa Ignatenka.

Tvorcovia si dali záležať, aby bolo všetko v seriáli čo najreálnejšie

Natáčalo sa aj v elektrárni Ignalina, ktorá je akousi sesterskou elektrárňou Černobyľu. Nachádzal sa tam reaktor, ktorý je technicky zrekonštruovaný presne rovnakým spôsobom, ako ten, ktorý vybuchol v Černobyle.

„Mali sme viac ako 100 dní natáčania. Natáčalo sa cez deň aj v noci v strašných lokalitách vrátane skutočnej jadrovej elektrárne. Snažili sme sa replikovať skutočné udalosti. Bolo to mučivé,“ vyjadril svoje pocity režisér Johan Renck.

Tím dizajnérov, vedený Lukom Hallom, dohliadal na demoláciu opustených stavieb, pričom cieľom bolo premeniť súčasný exteriér na exteriér elektrárne v Černobyle. Podieľali sa na tom stovky ľudí od Londýna, cez Litvu, až po Kyjev.

Použitie elektrárne Ignalina v Litve malo svoje opodstatnenie, nakoľko je približne rovnaká ako tá v Černobyle. Všetok grafit v seriály je reálny. Vybrali skutočné grafitové kusy z elektrárne Ignalina, ktoré sa nikdy nepoužívali. Filmári urobili veľa vecí tak, aby všetko pôsobilo čo najviac sovietsky.

Sledovali dokumentárne filmy o Černobyle, no prístup mali aj k ďalším filmom a časopisom z toho obdobia. Pomerne veľa členov z tímu v Litve hovorilo po rusky, takže mohli ísť na ruské internetové stránky, pričom našli autentické vzory pre pracovné oblečenie a lekárske uniformy.

„Prekvapilo ma, aké ťažké bolo vlastne nájsť sovietske rekvizity, nábytok, či oblečenie. Nakoniec sme prešli veľké množstvo obchodov a trhov v Kyjeve, kde sme našli zaujímavé rekvizity,“ povedal Luke Hall, výrobný dizajnér.

„Bola to trocha hra na detektíva. Ale našli sme skutočne dobré videá na YouTube a taktiež skvelé snímky. Taktiež sme išli do Černobyľského múzea v Kyjeve a stretli sme sa s ľuďmi, ktorí prežili,“ dodal.

Kostyméri a maskéri mali plné ruky práce

Pri kostýmoch a maskách malo ísť predovšetkým o skutočnosť. Niektoré masky boli strašné a podľa režiséra Johana Rencka bolo naozaj ťažké sa na ne pozerať. Maskéri si museli toho veľmi veľa naštudovať a prečítať, nakoľko obrázky z Hirošimy sú čiernobiele.

„Dospel som k záveru, že na základe vedy by som mal ľuďom ukázať, čo sa skutočne deje s telom. Nesmelo to však vyzerať ako zombie film,“ povedal maskér Daniel Parker.

Maskéri sa museli popasovať aj s predčasným starnutím. Predčasné starnutie dáva pleti nezvyčajnú textúru. Vyzerá to ako staroba, no odlišuje sa priesvitnosťou.

„Museli sme to urobiť pre Jareda (Harrisa), Stellana (Skarsgarda), či Paula (Rittera). Potom tam bol ešte Gorbačov. Predstavili mi toho pekného herca, ktorý vôbec nevyzeral ako Gorbačov. Dali sme vlastne život tomuto obsadeniu. Urobili sme mu väčší krk, líce a nos a pridali samozrejme aj znamienko,“ doplnil Parker.

Hlavný kostýmový dizajnér Odile Dicks mal plné ruky práce s hľadaním tých pravých kostýmov potrebných pre tento seriál. Armáda mala v tom čase totiž veľmi veľa druhov uniforiem. Vojenský poradca, ktorý pracoval v ruskej armáde, tvorcom povedal, že všetkým vojakom bol vydaný chemický oblek, ktorý zahŕňal aj plynovú masku. Masky sa hľadajú veľmi jednoducho, takže všetky boli v seriáli originálne.

„Kúpili sme aj veľa úplne nových uniforiem zo starých zásob, ktoré ešte nikdy neboli nosené. Potom sme ich museli špeciálne upraviť, aby vyzerali staro. Všetko muselo byť čo najreálnejšie,“ uviedol Odile Dicks.

Hercov tento tragický príbeh skutočne zasiahol

Herci spolu so štábom sa museli vysporiadať okrem náročných natáčacích dní aj s faktom, že ich príbeh a udalosti z tej doby môžu nejakým spôsobom zasiahnuť a zanechať v nich rôzne pocity.

„Čo ma zasiahlo najviac, bolo hrdinstvo, o ktorom sa samozrejme nehovorí. Veľmi rýchlo ľudia pochopili, že to neprežijú, ale stále museli niečo urobiť, inak by sa to ešte zhoršilo. Ľudia sa jednoducho obetovali a táto časť príbehu sa na západ nedostala,“ poznamenal Jared Harris, predstaviteľ Valeryho Legasova.

Herec Fares Fares, ktorý stvárnil úlohu ruského vojaka Bacha povedal, že síce ide o historickú udalosť, no zároveň má pocit, že sa nič nemení. Možno sa vraj dokonca vraciame k veciam, ktoré sa v tom čase diali na základe toho, akým spôsobom dnes prebieha politika.

Ošiaľ okolo seriálu zatiaľ neutícha, čo je dobre, nakoľko ide naozaj o veľmi podarené dielo. Zároveň ho môžeme považovať za akúsi učebnú pomôcku, ktorá môže mnohým ľudom, hlavne z mladšej generácie priblížiť vývoj udalostí z roku 1986. Seriál si stále môžeš pozrieť na HBO alebo HBO GO. Môžeme už len dúfať, že režisér spolu s hercami prídu čoskoro s novým príbehom, ktorý prenesú do filmu alebo seriálu, no latka je už teraz nastavená veľmi vysoko.

Pošli nám TIP na článokFilmy & seriály