Pretrvávajúci spor medzi Googlom a Huawei pri ohlásení tvorby systému na sledovanie šírenia koronavírusu priniesol so sebou otázku, či sa bude nachádzať aj v smartfónoch čínskej firmy. Huawei však potvrdil, že väčšina jeho zariadení bude schopná prevádzkovať systém, informuje TechRadar.

Koronavírus spojil dvoch odvekých konkurentov, aby vytvorili systém na sledovanie šírenia koronavírusu. Systém má fungovať na princípe BLE (Bluetooth Low Energy), pomocou ktorého bude smartfón komunikovať s okolitými zariadeniami.

Ak sa niekto chce do sledovania zapojiť, musí si stiahnuť aplikáciu. Všetky zdravotnícke spoločnosti a štátne orgány budú mať prístup k dátam z aplikácie. Viac o aplikácii si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Používatelia si od mája 2019, kedy spoluprácu mezdi Huawei a Googlom ukončili sankcie americkej vlády, musia poradiť bez kľúčových služieb. Najnovšie sa znovu objavila kontroverzné otázky, keď Google a Apple ohlásili spoluprácu na tvorbe aplikácie slúžiacej na sledovanie kontaktu s ľuďmi nakazených Covid-19.

Zobraziť celú galériu (0)
FonTech / freepik / CDC

Huawei však potvrdil, že prístup k aplikácii budú mať telefóny vyrobené pred májom 2019. Inými slovami teda každý Huawei smarfón, ktorý bol uvedený na trh s Google službami. Patria sem napríklad modely P30 či P30 Pro, nie však už séria Mate 30, ktorej predaj začal v druhej polovici 2019 a oficiálne nemá Google služby.

Nenechaj si ujsť
Najkomplexnejšia „koronaaplikácia“ je tu: Bude skenovať aj tváre + všetky detaily fungovania

Zatiaľ však nie je jasné ani to, či sa to týka aj smartfónov Honor a ani to, na ako staré zariadenia sa aktualizácia bude vzťahovať. Smartfón však určite bude musieť podporovať už spomenutú technológiu  BLE.

Ako píše Gizmodo, inštalácia aplikácie nie je zatiaľ povinná, bude teda na každom z nás, či sa pre ňu rozhodneme. Aplikácia však stratí svoju účinnosť, pokiaľ jej záber nebude dostatočne široký.

Momentálne však bude jedným z najlepších opatrení z hľadiska technologickej pomoci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom