Akoby rapídne otepľovanie oceánov nestačilo, vedci prichádzajú s ďalším závažným zistením. Nastávajú vážne zmeny v morských prúdoch a je nutné ich zakomponovať do výpočtov a predpovedí budúceho vývoja klimatických zmien, informuje Science Alert.

Mení sa ich rýchlosť, odhalili sme ich vďaka vesmírnym satelitom

Aj keď na prvý pohľad oceány a moria pôsobia, až na povrchové vlny, pomerne kľudne, v skutočnosti ide o veľmi živé mega-nádrže chaotických vôd. Satelitným sledovaním sme počas desaťročí sledovaní objavili oceánske prúdy, ktoré sú pre klímu veľmi dôležité.

Tieto prúdy tvoria víry a špirály, z ktorých niektoré môžu dosahovať priemer až 100 kilometrov. Pre oceány sú tieto prúdy kľúčové, pretože okrem presunu teplých vôd do chladnejších oblastí a naopak (napríklad Golfský prúd), napomáhajú aj v miešaní uhlíka, solí a iných látok, čím globálne ovplyvňujú podmienky v slaných vodách.

NASA / Goddard Space Flight Center's Scientific Visualization Studio

Vďaka satelitnému pozorovaniu máme k dispozícii dáta nepretržite už od roku 1993, pomocou ktorých vedci v najnovšej štúdii odhalili zmeny v morských prúdoch. Ich rýchlosť totiž narastá. Navyše regióny s množstvom vírov ich nadobúdajú ešte viac – silnejú až o 5% každým desaťročím, píše Nature.

Sme svedkami neodvratnej katastrofy pre klímu a morský život?

Priamy vplyv a potenciálne riziká zatiaľ známe nie sú, vedci však varujú a problematiku chcú preskúmať bližšie. Podľa odborníkov je kľúčové započítať tieto potenciálne nebezpečné zmeny v ďalších výpočtoch a projekciách pre vývoj klímy, čím sa stanú naše predikcie opäť o čosi presnejšie a napomôžu nám lepšie riešiť situáciu, ktorá je podľa niektorých už teraz nezvratná.

Či za tieto vážne zmeny môžu práve klimatické zmeny spôsobené ľudskou aktivitou zatiaľ jasné nie je. V poslednej dobe sa však dozvedáme smutné správy – ani tá najprirodzenejšia a azda najjednoduchšia forma boja proti globálnemu otepľovaniu zrejme situáciu nezvráti.

Reč je o stromoch, ktoré sa v posledných rokoch masovo vysádzajú aj v rámci obrovských kampaní. Ako píše pre The Conversation Bonnie Waring, ani v prípade úplného možného pokrytia súše lesmi nezvrátime klimatické zmeny.

Niektoré výsadby sú navyše vykonané nesprávne (úplná monokultúra, obrovské lesy s jediným druhom stromu) alebo na nevhodných miestach, ktoré prirodzene nemôžu udržať les nažive. I keď je to naďalej jednou z možných foriem boja proti globálnemu otepľovaniu, potrebujeme sofistikovanejšie nápady – aj keď by to malo byť vynesenie miliónov ton kriedového prachu do stratosféry.

Pixabay

Článok dokonca poukazuje aj iné formy nezmyselného vysádzania – napríklad v Mexiku vyrúbali tisícky hektárov starého lesa, ktorý poskytuje život širokej škále živočíšnych a rastlinných druhov a dokáže poňať oveľa väčšie množstvo uhlíka – následne ho nahradili mladými sadenicami. Prečo? Pretože vláda dotuje vysádzanie nových stromov. A niektorí spravia pre peniaze čokoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP