Nový objav z hľadiska globálneho otepľovania neveští nič dobré. Vedcom sa totižto na Antarktíde vôbec poprvýkrát podarilo objaviť aktívny únik metánu z morského dna, ktorý je pravdepodobne spôsobený topením arktického ľadu, upozornil portál Phys.

Doposiaľ sme globálne otepľovanie pripisovali oxidu-uhličitému. Zdá sa však, že je tu ešte jeden skleníkový plyn, ktorého by sme sa v rámci budúcnosti našej planéty mali obávať.

Vedci totižto objavili aktívny únik metánu z morského dna pri Antarktíde, na čo upozornil aj The Guardian.

Vážne dôsledky na globálne otepľovanie

Vedci na svojej výprave do zálivu McMurdo Sound v Rossovom mori objavili niečo, o čom sa rozpráva vo vedeckých kruhoch už dlhšie. Až teraz však potvrdili aktívny únik metánu z morského dna blízko Rossovej ľadovej bariéry na Antarktíde, čo popísali aj vo svojej publikácii zverejnenej v žurnále Proceedings of the Royal Society B.

Zobraziť celú galériu (4)
Topaci sa ľad v Rossovom mori, Antarktída. Zdroj: Wikipedia

Autori publikácie sa navyše domnievajú, že tento únik signalizuje veľmi vážne následky pre globálne otepľovanie. Metán je totižto silný skleníkový plyn, ktorý urýchľuje zmenu podnebia a globálne ohrieva planétu oveľa viac ako oxid uhličitý. Predpokladá sa, že pod morským dnom pri pobreží Antarktídy sa ho nachádza veľké množstvo.

Zobraziť celú galériu (4)
Obrázok, ktorý naznačuje postupný vývoj priesakov metánu od roku 2012 až do roku 2016. Priesaky sú identifikované na základe bieleho povlaku sulfid-oxidujúcich baktérií. Aktuálne už vedci objavili aktívny únik metánu. Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

Podľa všetkého sa metán na tomto mieste vyvinul z rozkladu rias pod sedimentom morského dna a pravdepodobne sa tam nachádza už veľmi dlho.

Vedci vo svojej práci poznamenávajú, že „podľa odhadov obsahuje Antarktída až štvrtinu zemského podmorského metánu.“ Únik metánu je pritom pripisovaný topiacemu sa ľadu, ktorý je ohrievaný neustále stúpajúcimi teplotami v podnebí.

Nepomáhajú ani mikroorganizmy

Uvoľňovanie metánu z ľadu sa tiež považuje za jeden z bodov zvratu v prípade zmeny klímy, od ktorého sa už nebude dať stúpajúca teplota v podnebí zvrátiť. Doterajší výskum ukázal, že ak sa z iných častí morského dna začne uvoľňovať metán, objavia sa mikroorganizmy, ktoré ho začnú konzumovať, čím mu zabránia preniknúť na povrch a neskôr aj do atmosféry.

Zdá sa však, že nové zistenia pochovávajú nádej na účinnosť tohto procesu. V správe sa uvádza, že priesak metánu bol poprvýkrát pozorovaný ešte v roku 2011 a mikroorganizmy, ktoré ho pomáhajú odfiltrovať, sa v tejto lokalite vyvíjali päť rokov. Napriek ich prítomnosti však stále uniká.

„Nie je to dobrá správa. Mikróbom trvalo viac ako päť rokov, kým sa začali objavovať, a dokonca aj potom tam metán ešte stále rýchlo uniká z morského dna,“ uviedol pre The Guardian oceánograf Andrew Thurber.

Zobraziť celú galériu (4)
Pohľad na odeľújúce sa kúsky ľadu. Zdroj: NASA Goddard

Thurber zároveň dodal, že prvé mikróby, ktoré sa vyvíjajú v tejto oblasti, čelia neočakávanému tlaku a „môže trvať päť až desať rokov, kým sa ich komunita úplne prispôsobí a začne konzumovať metán“. Čo je ale na celom prípade zvláštnejšie je fakt, že miesto, v ktorom bol aktívny únik objavený, sa nenachádza v časti Rossovho mora nesúceho známky otepľovania.

Znamená to teda, že vody v tomto mieste sa výrazne nezohriali. Zdroj a skutočný dôvod tohto úniku je tak stále neznámy. Vedci preto plánujú ďalej pokračovať v monitorovaní tohto aktívneho úniku metánu v snahe zistiť, čo stojí za týmto fenoménom. Aktuálne ich snahy brzdí pandémia koronavírusu, ktorá im nedovoľuje vycestovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP