Astronómovia objavili v Slnečnej sústave ďalší potenciálne nebezpečný asteroid, tentoraz však obrovských rozmerov. Ako informuje portál SPACE, napriek svojim rozmerom sa doteraz skrýval v slnečnej žiare a z jeho trajektórie vyplýva, že môže jedného dňa naraziť aj do našej planéty a napáchať na celom povrchu poriadny chaos.

Nie je jediný

Nový asteroid dostal názov 2022 AP7 a astronómovia v tejto oblasti našli aj ďalšie dva asteroidy podobnej veľkosti, ktorých trajektória je ale absolútne bezpečná a pre Zem nepredstavujú žiadne riziko. To sa ale nedá povedať o 2022 AP7 s priemerom až približne 1,5 km, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe medzi Venušou a Jupiterom, vďaka čomu sa dlhú dobu vyhýbal detekcii, vysvetľujú experti v novej štúdii.

Aby ho astronómovia našli, museli sa dívať priamo smerom k Slnku, čo je pre mnohé teleskopy, obzvlášť tie vo vesmíre, prakticky nemožné. Silná žiara Slnka môže totiž veľmi ľahko poškodiť snímacie zariadenia týchto citlivých teleskopov a ako vysvetľuje astronóm Scott S. Sheppard, práve preto bolo dodnes identifikovaných len asi 25 asteroidov s orbitou vo vnútri obežnej dráhy Zeme.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

„Pravdepodobne ostáva len zopár asteroidov blízkych Zemi s podobnou veľkosťou, ktoré ešte čakajú na objavenie a pravdepodobne majú orbity, ktoré ich väčšinu času udržiavajú vo vnútri obežných dráh Zeme a Venuše,“ dodáva Sheppard a tvrdí, že ich nový prieskum oblohy, známy ako DECam, je zatiaľ jedným z najcitlivejších hľadaní podobných objektov, píše ScienceAlert.

Zatiaľ sa nemusíme báť

Aj keď sa raz môže 2022 AP7 dostať do nebezpečnej vzdialenosti od Zeme a potenciálne do nej aj naraziť, ľudstvo sa zatiaľ touto hrozbou zaoberať nemusí, keďže je vzdialená tisíce rokov. Ako navyše nedávno dokázala NASA v spolupráci s kozmickou spoločnosťou SpaceX, planetárna obrana viac nie je len sci-fi a nebezpečné asteroidy je možné priamo odkloniť z nebezpečnej trajektórie.

Prekonala očakávania

Misia DART nedávno narazila do asteroidu Dimorphos, ktorého obežná dráha okolo väčšieho asteroidu Didymos bola skrátená až o 32 minút, pričom pôvodne odborníci predpokladali, že by mohlo dôjsť k spomaleniu len o asi 10 minút, minimálna možná zmena udávaná NASA zase dosahovala len 73 sekúnd.

Test tak prekonal túto hranicu až 25-násobne a to aj napriek tomu, že sa jednalo o pomerne veľký a ťažký asteroid. V prípade budúceho ohrozenia Zeme je tak možné vyslať podobnú, prípadne o niečo silnejšiu, sondu a blížiaci sa asteroidu odkloniť z kolízneho kurzu.

NASA/JPL-Caltech

Vedci ale objasňujú, že objavovanie a monitorovanie takýchto asteroidov nie je len otázkou planetárnej bezpečnosti, ale tiež dôležitou súčasťou výskumu vývoja Slnečnej sústavy. Ich presné mapovanie pomáha s chápaním toho, ako sa tieto objekty správajú, vyvíjajú a čo od nich vlastne môžeme očakávať.

Aj keď bol prieskum DECam zameraný primárne na malé objekty, na ktoré sa zameriavala jeho citlivosť, podarilo sa mu objaviť aj asteroid s veľkosťou 1,5 km. Experti predpokladajú, že to môže naznačovať nízku stabilitu malých asteroidov vo vnútri Slnečnej sústavy a ich častejší rozpad kvôli komplikovanejšiemu prostrediu, ktoré blízko k Slnku vládne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú