Krátermi pokrytý Mesiac je našim najbližším nemým svedkom, ako často v skutočnosti dochádza k dopadu rôznych malých vesmírnych skál. Zem na tom ale nie je oveľa lepšie, keďže podľa Lunárneho a planetárneho laboratória Arizonskej univerzity a ESA, modrá planéta spoznala viac ako tri milióny impaktných kráterov s priemerom väčším ako 1 km.

Planetárna obrana

Hoci apokalypsa v podobe dopadu asteroidu a s ňou spojená planetárna obrana sa niekomu môže zdať len ako záležitosť celovečerných filmov, obe uvedené záležitosti sú predmetom serióznej vedeckej práce a v astronomickej komunite sa neberú na ľahkú váhu.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

K dnešnému dňu, našťastie, neevidujeme žiadny asteroid, ktorý by bol na kolíznom kurze so Zemou, poznáme však mnoho vesmírnych hornín, ktoré sú považované za „potencionálne nebezpečné“. Dobrým príkladom je asteroid Apophis, pri ktorom prvotné výpočty ukazovali až 2,7 % riziko, že sa v roku 2029 zrazí so Zemou. Hoci ďalšie výskumy zrážku so Zemou vylúčili, azda nikto nepochybuje, že tento prelet bude mimoriadne blízky.

To však nie je jediný potencionálne nebezpečný asteroid. Slnečná sústava je plná vesmírnych hornín, ktoré v mnohých prípadoch križujú dráhu Zeme, a preto sú pre našu planétu nesmierne nebezpečné. Obzvlášť nebezpečné sú asteroidy väčšie ako 1 kilometer, ktoré by dokázali bez problémov zničiť veľké mesto.

Odborníci odhadujú, že exituje približne 940 takýchto telies, pričom do súčasnosti bolo objavených 95 % z nich. Okrem týchto „gigantov“ sa v blízkosti Zeme pohybujú aj oveľa menšie objekty. Z uvedeného vychádza frekvencia zrážok asi raz za 175 000 rokov.

Ako pre portál FonTech.sk objasnil doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc, „myšlienka, že Zem nie je bezpečná pred zrážkami s menšími členmi Slnečnej sústavy (asteroidmi a kométami) sa objavila v histórii niekoľkokrát. Serióznejšiu podobu dostala po uvedomení si skutočnosti, že kráterovitý vzhľad mesačných morí svedčí o podobnej minulosti aj našej planéty.“

O tom, že planetárna obrana, je pre život na planéte kriticky dôležitá, svedčia aj pravidelné cvičenia Centrum pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS – Center for Near-Earth Object Studies) spadajúce pod NASA. Na cvičeniach sa vždy snaží medzinárodný tím expertov odvrátiť katastrofu, ktorá sa rúti k Zemi v podobe simulovaného gigantického asteroidu.

Zrejme ťa však nepoteší správa, že posledné dva ročníky nedopadli zrovna úspešne.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP