Aktualizované 31. decembra 2022 – NASA vo svojom vyhlásení opisuje predbežné výsledky misie DART, ktorej sa podarilo úspešne odkloniť asteroid Dimorphos z jeho obežnej dráhy okolo väčšieho asteroidu Didymos.
Výsledky prekvapili, keďže náraz spôsobil vymrštenie obrovského množstva materiálu z asteroidu v protismere nárazu, vďaka čomu bola jeho dráha pozmenená až 3,6-násobne lepšie, než keby asteroid jednoducho sondu spolu s jej energiou absorboval.
Poznatky pomáhajú odhaliť detaily o asteroidoch a tiež o planetárnej obrane, ktorá zažila svoj prvý reálny experiment. Sonda DART pri ňom do asteroidu narazila rýchlosťou 22 530 km/h.
Vedci podotýkajú, že teraz môžu začať poznatky aplikovať a pre budúce nárazy potrebujú byť schopní s čo najvyššou presnosťou predpovedať presun hybnosti.
Na ten má vplyv nielen rýchlosť a hmotnosť samotnej sondy alebo projektilu, ale tiež štruktúra asteroidu – presun totiž môže byť poriadne rozdielny pri pevných asteroidoch, než pri tých, ktoré pozostávajú z množstva menších úlomkov.
Aktualizované 11. októbra 2022 – NASA oslavuje jedinečný historický moment, ktorý prináša skvelé správy pre budúcnosť celého ľudstva a planéty Zem. Sonda DART úspešne odklonila asteroid Dimorphos a to oveľa efektívnejšie, než vedci pôvodne predpokladali.
This just in: The #DARTmission impact is confirmed to have changed the orbit of moonlet Dimorphos around its asteroid Didymos.
For the first time ever, humans changed the motion of a celestial object. More details: https://t.co/aQj8N7fnuV pic.twitter.com/NLR6AqEcaO
— NASA (@NASA) October 11, 2022
Jeho obežná dráha okolo väčšieho asteroidu Didymos bola skrátená až o 32 minút, pričom pôvodne odborníci predpokladali, že by mohlo dôjsť k spomaleniu len o asi 10 minút, minimálna možná zmena udávaná NASA zase dosahovala len 73 sekúnd.
Test tak prekonal túto hranicu až 25-násobne a to aj napriek tomu, že sa jednalo o pomerne veľký a ťažký asteroid. V prípade budúceho ohrozenia Zeme je tak možné vyslať podobnú, prípadne o niečo silnejšiu, sondu a blížiaci sa asteroidu odkloniť z kolízneho kurzu.
Aktualizované 29. septembra 2022 – Hubblov vesmírny teleskop a Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) sa v historickom momente oba naraz dívali na zrážku sondy DART s asteroidom Dimorphos, informuje v tlačovej správa NASA.
This was also the first time Hubble and @NASAWebb looked at the same target at the same time!
With both Hubble’s visible-light view of this event and Webb’s infrared view, scientists will learn more about the DART impact and Dimorphos. pic.twitter.com/k3BbOsfFYr
— Hubble (@NASAHubble) September 29, 2022
Je to vôbec po prvý raz, čo sa oba tieto teleskopy dívali na ten istý objekt naraz a zachytili detaily, ktoré by sme si inak nemuseli vôbec všimnúť. Snímky vyhotovené JWST sú pochopiteľne o niečo detailnejšie, avšak kvôli rozličným spektrám sú dôležité pozorovania oboch teleskopov.
JWST sa má na asteroid dívať aj v najbližšej dobe a než vedci z dát zistia, čo presne sa stalo, prejde ešte nejaká doba. Webbov teleskop vyhotovil celkovo 10 snímok tejto udalosti a tri snímky Hubblovho teleskopu zachytávajú množstvo hmoty, ktorá z asteroidu po náraze „vystrelila“.
Aktualizované 27. septembra 2022 o 20:00 – Zem obdržala zo sondy LICIACube prvé snímky zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos, informuje SPACE.
Snímky zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos
LICIACube je malá sonda a nie je vybavená veľkými a vysoko výkonnými kamerami, vyhotovené fotografie ale napriek tomu vyrážajú dych pri pomyslení, že sa jedná o pomerne veľký asteroid s priemerom až 163 metrov vedľa ešte väčšieho asteroidu s priemerom približne 800 metrov.
Vedcov teraz čakajú komplikované týždne, počas ktorých sa ponoria do obdržaných dát a informácií získaných z množstva pozorovaní a pokúsia sa zistiť, čo presne touto zrážkou dosiahli a ako môžu získané poznatky pomôcť skutočnej planetárnej obrane.
Aktualizované 27. septembra 2022 o 6:00 – NASA v noci vykonala úspešne historicky prvý skutočný test planetárnej obrany, keď jej sonda DART narazila rýchlosťou až 22 500 km/h, vysvetľuje SPACE.
Kým asteroid Dimorphos dosahoval v priemere až 163 metrov a neznámu hmotnosť, malý sonda DART vážila len 600 kg a NASA dúfala, že spôsobí malú zmenu v rotácii asteroidu.
Inžinieri mali v zálohe 21 plánov pre prípad, že sa niečo pokazí – k ničomu takému ale nedošlo a sonda zasiahla asteroid s vysokou presnosťou. Až do posledných momentov vysielala dáta a to vrátane snímok, ktoré teraz môže vidieť celý svet.
Aj keď je po zrážke, najdôležitejšia časť celej misie ešte len začala. Na objekt sa díva množstvo observatórií a teleskopov, ktoré majú pomôcť zistiť, ako tento experiment vlastne dopadol. Na náraz sa zblízka dívala aj malá sonda LICIACube, ktorej dáta majú doraziť na Zem v najbližších dňoch.
„Planetárna obrana je celosvetovo zjednocujúcou snahou, ktorá ovplyvňuje všetkých žijúcich na Zemi. Teraz vieme, že dokážeme nasmerovať sondu s presnosťou potrebnou na zrážku aj s malým vesmírnym telesom. Len malá zmena rýchlosti je potrebná na to, aby sme spôsobili veľké zmeny na trajektórii, ktorou asteroid cestuje,“ vyhlásil podľa NASA Thomas Zurbuchen, pridružený správca Riaditeľstva vedeckých misií (SMD) v NASA.
Aktualizované 26. septembra 2022 – Už o niekoľko hodín dôjde k zrážke sondy DART s asteroidom Dimorphos, pričom výsledok tohto obrovského experimentu je zatiaľ neznámy a v hre je ohromné množstvo premenných, informuje portál SPACE.
Priebeh misie je možné sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania NASA. K samotnému nárazu má dôjsť hodinu a štrnásť minút po polnoci.
Pôvodný článok:
Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má v noci na utorok 27. septembra zámerne vraziť do asteroidu. Ide o súčasť testovania systému obrany proti telesám v blízkosti Zeme (NEO). TASR správu prevzala vo štvrtok z webovej stránky stanice Sky News.
Sonda, ktorá je súčasťou misie Double Asteroid Redirection Test (DART), odštartuje z Vanderbergovej základne vesmírnych síl v americkom štáte Kalifornia. Má sa zraziť s asteroidom Dimorphos, ktorý má 170 metrov, približne o 01:14 SELČ, píše Sky News.
Dimorphos podľa NASA Zem neohrozuje, poskytuje však vhodné podmienky na testovanie. Cieľom je zistiť, či sa takto dajú vychyľovať asteroidy z ich dráhy.
DASR do asteroidu vrazí rýchlosťou približne 24 140 kilometrov za hodinu, keď bude asi 10 940 kilometrov od Zeme. Ide o prvú takúto skúšku technológie na odvrátenie asteroidu, píše Sky News. Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024 vyšle vesmírnu loď Hera, aby skúmala následky tejto zrážky.
NASA dokáže sondy opravovať aj na obrovské vzdialenosti
Starú sondu Voyager 1 sa podarilo opraviť a to aj na vzdialenosť takmer 24 miliárd kilometrov od Zeme. Voyager 1 totiž už od mája vysielal k Zemi nezmyselné a skreslené dáta zo svojho systému AACS, informovali sme o tom v samostatnom článku. Problémom bol vadný softvér.
Vedci zmenili spôsob odosielania týchto dát, čo umožnilo opäť získavať telemetriu sondy. Pri diagnostikovaní problému zistili, že Voyager začal odosielať dáta cez jeden z palubných počítačov, ktorý prestal fungovať už pred niekoľkými rokmi. Dáta preto presmerovali cez funkčný, náhradný počítač.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bež, alebo zomri. Kultový akčný film so Schwarzeneggerom dostal po 40 rokoch nové spracovanie, takto vyzerá
Koniec kompromisov. Huawei spustil na hodinkách Slovákmi vymodlenú funkciu, tu je návod
Vyvinie rýchlosť 6 000 km/h. USA odhalilo miliardovú superzbraň, nepriateľov rozpráši v sekunde
Akčný hit Netflixu aj veľkolepé sci-fi. TOP 9 filmov a seriálov v júli na Netflixe a ďalších
Ide proti všetkému, čo nás učili. Záhadná tepelná anomália v oceáne vydesila vedcov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Veľká zmena počasia sa blíži: Na Slovensko mieria prvé zrážky po týždňoch sucha, hlásia experti
Izraelsko-iránsky konflikt mení mapu sveta. Ako ho čítať a čo z neho plynie pre Slovensko (ANALÝZA)
Nemocnica pre Startitup opísala realitu krízy: Zatvárame ambulancie, prepúšťame
Od júla si prilepšia státisíce Slovákov. Zisti, či si medzi nimi aj ty. V hre sú milióny eur (PREHĽAD)
Matematička a fyzik z Košíc vytvorili revolučné riešenie: „Máme technológiu s globálnym potenciálom“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Zničil rebríčky sledovanosti. Pokračovanie filmového fenoménu z Netflixu sa predstavuje v prvej ukážke
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
Rusko chce ovládnuť čínsky trh s kľúčovou surovinou, Indii ponúka „oceľové srdce“
Na Slovensku môžeme závidieť. U našich susedov spustili vo vlakoch testovanie Starlinku
Veľká zmena v slovenskej energetike: ZSE a VSE sa spojili, vzniká nová éra
Pre Teslu to už nemôže byť horšie. Na kľúčových európskych trhoch sa prepadla až o 60 %
Trump má vážny problém. Iránski hackeri hrozia, že zverejnia 100 GB dát e-mailov „jeho ľudí“
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP