Americká spoločnosť Lucid konečne spustila výrobu svojho luxusného elektromobilu Lucid Air. Ako uvádza automobilka v tlačovej správe, prví zákazníci dostanú svoj elektromobil už v októbri.

Fabrika automobilky Lucid vyrástla v meste Casa Grande, ktoré sa nachádza v štáte Arizona. Výrobný komplex pozostáva celkovo z dvoch tovární. Prvou je Advanced Manufacturing Plant (AMP-1), kde sa zhotovujú samotné elektromobily a tou druhou je Lucid Powertrain Manufacturing (LPM-1). Ako už názov druhej menovanej napovedá, LPM-1 slúži na výrobu batérií a pohonných jednotiek.

Viac ako 13 000 rezervácií

Už teraz má automobilka viac ako 13 000 rezervácií na modely Lucid Air. Špeciálna Dream edícia sa vypredala takmer okamžite po jej ohlásení. Niet sa čomu diviť, v tomto prípade pôjde o poriadnu exkluzivitu, Lucid ich vyrobí iba 520 kusov.

Lucid

Luxusný elektromobil dokonca príde aj na vybrané európske trhy. Rezervácie sú spustené pre tieto krajiny – Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Island, Taliansko, Monako, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko.

Slovensko a ani českí susedia sa, žiaľ, v zozname krajín zatiaľ nenachádzajú. Do budúcna však automobilka rozhodne plánuje expandovať aj na menšie trhy, kam patríme aj my či naši západní susedia. Rezervačný poplatok činí 1 000 dolárov, respektíve to bude ekvivalent tejto sumy v danej mene, ktorá sa v krajine používa.

Dojazdom prekonáva aj spaľováky

Už niet prakticky žiadnych pochýb o tom, že pripravovaný elektromobil automobilky Lucid bude totálnym hitom. Aspoň čo sa týka absolútneho dojazdu na jedno nabitie.

Lucid

Pred pár týždňami sme ťa informovali, že model Air vo verzi Dream dokázal bez problémov prejsť vzdialenosť medzi Los Angeles a San Franciscom v USA – to znamená šokujúcich 716 kilometrov. Navyše s tým, že v batériách ešte čo-to zostalo, takže odhady hovorili aj o možnosti zvládnuť až 832 kilometrov.

Papierový dojazd je rovnako pôsobivý a pohybuje sa na úrovni 520 míľ, teda šokujúcich 836 kilometrov na jedno nabitie. Ide pravdepodobne o absolútny rekord, Lucid Air Dream je totiž zároveň jediným bežným osobným elektromobilom, ktorý sa dostal cez magickú 500-míľovú hranicu (po našom niečo vyše 800 km).

Dojazd podľa európskej normy WLTP ešte pre Lucid Air známy nie je, no očakávame, že by sme ho mohli spoznať už o pár týždňov. Tesla už ale nie je pre Lucid Air jediným konkurentom.

Lucid Air
Lucid Motors

Netreba zabúdať na nedávno predstavený luxusný elektromobil Mercedes EQS, ktorý má vo verzii EQS 450+ až 785 km podľa WLTP. Norma EPA je všeobecne považovaná za optimistickejšiu, preto bude zaujímavé, ako sa Lucid Air postaví proti Mercedesu EQS pri meraniach rovnakou metodikou.

Parametrami hrá prvú ligu

Lucid Air chce zákazníkov prilákať aj množstvom technológií na palube. Už v základe dostane vodič digitálneho asistenta Alexa, ktorý mu pomôže pri ovládaní funkcií alebo odpovedaní na hovory.

Lucid Motors

Lucid priniesol aj možnosť spárovať ho so smart reproduktorom Amazon Echo. Všetky funkcie pritom môže vodič ovládať práve aj vďaka hlasu, čo výrazne zníži jeho rozptyľovanie napríklad pri zadávaní cieľa do navigácie alebo nastavovaní klimatizácie počas šoférovania.

Infotainment pred vodičom sa zobrazuje na obrovskom 34″ zahnutom 5K displeji, ktorý svojim umiestnením na palubne doske vyzerá, akoby sa vznášal. Lucid však zachoval aj ovládanie fyzickými tlačidlami na volante pre intuitívne nastavovanie vybraných funkcií.

Lucid Motors

Vodič so spolujazdcom majú k dispozícii pre ovládanie aj veľký vysúvací dotykový displej, pod ktorým sa navyše nachádza priestor pre indukčné nabíjanie smartfónov, porty USB-C pre nabíjanie a pred ním nájdeme ešte držiaky pohárov a nejaký ten úložný priestor.

Skvelý pomer cena/výkon

Rýchlonabíjanie doplní za 20 minút vyše 480 km dojazdu a na stovku to táto luxusná limuzína dá za 2,5 sekundy, čo sú už parametre superšportu. Výrobca potvrdil, že v prípade verzií Grand Touring a Dream Edition je elektromobil vybavený 112 kWh batériou. Vo výbave tejto novinky je aj obojsmerná 19,2 kWh nabíjačka pre nabíjanie doma, no zároveň poslúži pri nabíjaní vozidiel medzi sebou či napájanie inej eletkrickej techniky.

Lucid Motors

Lucid Air je naozaj solídny elektromobil, minimálne teda podľa papierových špecifikácií. Najvýkonnejšia a najluxusnejšia verzia Dream Edition vyjde až na 169 000 dolárov, opačnou cestou však pôjde najlacnejší Lucid Air, ktorý bude dostupný za 80 000 dolárov, no ten príde na trh až budúci rok.

Najlepšiu výbavu nájdu vodiči práve v najdrahšej verzii, ktorá sa pýši výkonom 1 080 koní, zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 2,5 sekundy a šprintom na 400 m už za 9,9 s.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú