V posledných týždňoch sme toho o tejto elektrickej novinke slýchali dosť. Spoločnosť pomaly odhaľovala ďalšie a ďalšie vlastnosti tohto očakávaného sedanu, ktorý má byť priamym konkurentom pre Teslu Model S. Včera ale došlo aj na jeho oficiálne odhalenie počas virtuálneho eventu. Lucid Air sa tak stáva silným protivníkom, ktorý sa stavia proti Tesle a svojimi lepšími stránkami sa jej pokúsi ukradnúť množstvo verných zákazníkov. O téme informoval The Verge.

Lucid Air bol vo vývoji naozaj dlho. História samotnej spoločnosti sa datuje ešte do roku 2007, no svoj terajší názov získala len pred 4 rokmi, teda zhruba v čase, kedy sme poprvýkrát počuli o vývoji jej vlastného elektromobilu. Uplynulo niekoľko rokov, počas ktorých sa do éteru dostávali zaujímavé informácie, no všetko bolo oficiálne odhalené len nedávno.

Tesle sa tak zrodila silná konkurencia, na ktorej koniec koncov pracovali aj jej bývalí zamestnanci. Podarilo sa im prekonať svojho „učiteľa“ a vyvinúť dokonalejší elektromobil, ktorý by prekonal aj najväčšiu pýchu Muskovej spoločnosti? Nuž, v istých smeroch áno. Lucid Air totiž tromfne aj taký Model S hneď v niekoľkých ohľadoch.

Nielenže má väčší dojazd na jedno nabitie, môže sa chváliť aj rýchlejším nabíjaním a omnoho vyšším výkonom, ktorý prekračuje 4-ciferné číslo. Hoci boli už doteraz mnohé elektromobily od iných výrobcov považované za „zabijakov Tesly“, až tento skutočne vyzrel natoľko, aby sa dokázal postaviť konkurencii čelom.

Pýši sa špičkovými technológiami, ktoré mu môže závidieť aj konkurencia

Dizajnovú stránku vozu už dobre poznáme, no Lucid odhalil aj aerodynamické vlastnosti tohto elektromobilu. Jeho odpor vzduchu totiž dosahuje len 0,21 Cd, pričom ide o najnižší koeficient v tomto segmente. Prilákať chce aj množstvom technológií na palube. Už v základe dostane vodič digitálneho asistenta Alexa, ktorý mu pomôže pri ovládaní funkcií alebo odpovedaní na hovory.

Lucid priniesol aj možnosť spárovať ho so smart reproduktorom Amazon Echo. Všetky funkcie pritom môže vodič ovládať práve aj vďaka hlasu, čo výrazne zníži jeho rozptyľovanie napríklad pri zadávaní cieľa do navigácie alebo nastavovaní klimatizácie počas šoférovania.

Infotainment pred vodičom sa zobrazuje na obrovskom 34″ zahnutom 5K displeji, ktorý svojim umiestnením na palubne doske vyzerá, akoby sa vznášal, informoval TechCrunch. Lucid však zachoval aj ovládanie fyzickými tlačidlami na volante pre intuitívne nastavovanie vybraných funkcií.

Vodič so spolujazdcom majú k dispozícii pre ovládanie aj veľký vysúvací dotykový displej, pod ktorým sa navyše nachádza priestor pre indukčné nabíjanie smartfónov, porty USB-C pre nabíjanie a pred ním nájdeme ešte držiaky pohárov a nejaký ten úložný priestor.

Desiatky senzorov pre asistenčné systémy a rozpoznávanie tváre

Majitelia nového modelu Air budú mať k dispozícii aj samostatnú aplikáciu, ktorá bude komunikovať a ovládať vozidlo, no po sadnutí za volant dokáže táto novinka overiť identitu vodiča aj pomocou rozpoznávania tváre.

K tomu všetkému Lucid pridal aj 32 najrôznejších senzorov, vrátane LIDARu, radaru či ultrazvukových snímačov pre všetky asistenčné systémy, ktoré sa postarajú aj o autonómne riadenie. Samozrejmosťou je už pripojenie k internetu. Lucid Air bude dostupný vo viacerých výkonových verziách a výbavách.

Najlacnejší model však paradoxne príde na trh najneskôr a dočkať by sme sa ho mali v roku 2022. Predtým budú dostupné luxusnejšie a výkonnejšie modely.

Výrobca potvrdil, že v prípade verzií Grand Touring a Dream Edition bude elektromobil vybavený 113 kWh batériou. Vo výbave tejto novinky bude aj obojsmerná 19,2 kWh nabíjačka pre nabíjanie doma, no zároveň poslúži pri nabíjaní vozidiel medzi sebou, informuje Electrek.

Na základ si počkáme. Najprv prídu na trh drahšie verzie

Najvýkonnejšia a najluxusnejšia verzia Dream Edition vyjde až na 169 000 dolárov. Opačnou cestou pôjde najlacnejší Lucid Air, ktorý bude dostupný za 80 000 dolárov. Tú najlepšiu výbavu však vodiči nájdu práve v najdrahšej verzii, ktorá sa pýši výkonom 1080 koní, zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 2,5 s a šprintom na 400 m už za 9,9 s.

Všetky detailné špecifikácie nájdeš v priloženej infografike. Niektoré detaily najmä o lacnejšom Lucid Air ale ešte výrobca nezverejnil. Do tej doby si však môžeš prehliadnuť tento jedinečný elektromobil na detailných fotografiách exteriéru a interiéru v našej galérii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP