Už niet prakticky žiadnych pochýb o tom, že pripravovaný elektromobil automobilky Lucid bude totálnym hitom. Aspoň čo sa týka absolútneho dojazdu na jedno nabitie, ako potvrdzuje portál Teslarati.

Pred pár týždňami sme ťa informovali, že model Air vo verzi Dream dokázal bez problémov prejsť vzdialenosť medzi Los Angeles a San Franciscom v USA – to znamená šokujúcich 716 kilometrov. Navyše s tým, že v batériách ešte čo-to zostalo, takže odhady hovorili aj o možnosti zvládnuť až 832 kilometrov.

Realita z laboratória

Vtedy išlo o pokus samotného Lucid v spolupráci s jedným zo známych webov, no údaje, ktorými sa potom výrobcovia chvália v showroomoch a na oficiálnych webových stránkach, musí vždy posvätiť oficiálna autorita. Lucid Air Dream sa teraz priblížil aj k tomuto míľniku, keď už obdržal predbežné hodnotenie podľa metodiky EPA. Presne tej, ktorá už „očíslovala“ aj dojazd najväčšieho konkurenta v podobe Tesly Modelu S Plaid.

Horúca novinka podla Teslarati dosiahla hodnotenie na úrovni 520 míľ, teda šokujúcich 836 kilometrov na jedno nabitie. Ide pravdepodobne o absolútny rekord, Lucid Air Dream je totiž zároveň jediným bežným osobným elektromobilom, ktorý sa dostal cez magickú 500-míľovú hranicu (po našom niečo vyše 800 km).

Lucid Motors

Pohľad na konkurentov ukazuje, že Tesla sa dnes chváli normovaným dojazdom „iba“ 405 míľ (647 km) podľa EPA. Všetky oči sa ešte môžu upierať aj na Mercedes-Benz EQS, takýto súboj má ale zatiaľ trochu problém. „Európske“ EQS je pochopiteľne dieľom hrdých nemeckých ručičiek, takže superluxusná a aerodynamicky tvarovaná limuzína dnes disponuje len ratingom WLTP.

Mercedes EQS má väčšie batérie ako Tesla Model S a WLTP pre verziu EQS 450+ hovorí o dojazde 785 km, teda 488 míľ. Oba ratingy však nie sú navzájom porovnateľné a americké EPA, ktoré Mercedes dostane až niekedy pred zahájením predaja v USA, je výrazne konzervatívnejšie.

NEPREHLIADNI:
Mercedes EQS sa stáva kráľom elektromobilov. Dojazdom predčil očakávania výrobcu, tromfne aj najlepšiu Teslu

Lucid Air
Lucid Motors

Nový kráľ novej automobilky

O víťazstve Lucid Air by tak nemalo byť pochýb. Predbežných 836 kilometrov sa navyše takmer úplne zhoduje s odvážnnymi vyjadreniami, ktoré šéfovia automobilky vyriekli ešte počas livestreamu v septembri 2020.

Odvtedy už prešiel celý rok, čo je vlastne aj jeden z problémov americkej elektroautomobilky. Výroba vlajkovej lode so s výkonom až 1111 koní a základnou cenou 77 400 dolárov pred dotáciami v USA (približne 65 723 eur) by mala začať „na konci tohto roka“. Nie je ale úplne jasné, či nepríde k ďalšiemu zdržaniu.

Lucid Motors

Rýchlonabíjanie by malo za 20 minút doplniť vyše 480 km dojazdu a na stovku to táto luxusná limuzína dá za 2,5 sekundy, čo sú už parametre superšportu. Vo vnútri pritom čaká luxus v podobe 34-palcového displeja s 5K rozlíšením alebo audiosústavy s 21 reproduktormi. Kredit si dizajnéri zaslúžia najmä za to, že kokpit zostáva verný konceptu klasických automobilov. Nečakaj teda zbytočné (a nepraktické) výstrelky.

Rezervácie pre Európu sú už spustené pre tieto krajiny – Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Island, Taliansko, Monako, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko, auta sa teda dočkáme aj v Európe, ale určite nie v rovnakom termíne ako v USA a aj dílerská a servisná sieť na starom kontinente pravdepodobne ešte nemá žiadne reálne kontúry.

V Európe sa pritom dajú objednať všetky verzie práve okrem Dream Edition, ktorá bude mať najvyšší dojazd. Dôvodom je ale skôr to, že je beznádejne vypredaná a Lucid aj v USA ponúka len možnosť zaradenia na čakačku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú