Podľa novej štúdie, ktorej výsledky vedci zverejnili v žurnále Neuropsychologia, sa ľudské mozgy pri hraní online počítačových hier navzájom synchronizujú. K tomuto jedinečnému javu má navyše dochádzať dokonca aj pri úplnej vzájomnej izolácii jedincov, ktorí spolu hrajú online, informuje ScienceAlert.

Online kooperácia

Vedci prišli na to, že pri hraní online hier s potrebou vzájomnej kooperácie medzi jedincami dochádza k synchronizácii ich mozgových vĺn. Táto synchronizácia je pritom väčšinou spájaná so sociálnou interakciou medzi ľuďmi a sú pre ľudstvo kľúčové, keďže ich psychológovia spájajú s vyššou empatiou a tiež schopnosťou spolupráce.

V rámci štúdie vedci prerozdelili 42 fínskych študentov do párov. Tie mali následne hrať špecificky vyvinutú hru, v ktorej sa dvojica snaží riadiť závodné aut cez štyri rôzne trate. Jeden z hráčov mal na starosti rýchlosť, druhý zase riadenie vozidla a po každom kole si vymenili úlohy, pričom každú trať vyskúšali dvakrát.

Wikström a spol/Neuropsychologia

Počas štúdie boli dvojice rozdelené vo zvukotesných miestnostiach, aby sa zamedzilo fyzikálnej interakcii a navyše spolu ani len nekomunikovali inak, než konaním v samotných hrách. Kým hrali, študenti boli napojení aj na elektroencefalografiu (EEG), ktorá monitorovala mozgovú aktivitu. Na základe toho vedci pozorovali, ako veľmi sa aktivity mozgov v rámci párov zhodovali.

Mozgy sú stále záhadné

Mozgy nás všetkých, podľa najnovších štúdií, držia približne 15 sekúnd v minulosti a vedci sú ale presvedčení o tom, že sa jedná o schopnosť, ktorá je pre človeka kľúčová.

Naše oči sú neustále bombardované rôznymi podnetmi a zmenami osvetlenia, ktorých pozorovanie navyše sťažuje neustály pohyb ľudského tela, okolia a tiež očí samotných.

Má v zálohe jeden trik a to taký, že nevyhodnocuje každý moment okamžite. Čo vidíme je v skutočnosti vyhodnocované na základe priemeru toho, čo sme videli za posledných 15 sekúnd. Nebyť tejto schopnosti, svet v okolí by sme vnímali ako extrémne chaotický a podobal by sa na neprestajné halucinácie.

Prekonala očakávania

Synchronizácia mozgov prekonala očakávania vedcov a došlo k nej pri vlnách alfa, beta aj gama, vysvetľuje University of Helsinki. Na základe výsledkov odborníci tiež usúdili, že schopnosť mozgového „prepojenia“ mala vplyv aj na výsledok hry a najlepšie sa darilo práve tým, ktorých mozgové vlny dosiahli najlepšiu synchronizáciu gama vĺn.

Počas hrania synchronizácia postupne slabla, avšak prekonala svoju silu pri druhom „sedení“, kedy páry hrali znovu. Je známe, že hranie počítačových hier môže ľuďom pomôcť vo vývoji schopnosti rozhodovať sa pod tlakom, avšak chápanie celkového vplyvu kooperácia ľudských mozgov v online priestore je zatiaľ v plienkach.

Unsplash

„Vývoj aspektov vedúcich k zvýšenej synchronizácii a empatii v hrách môže mať pozitívny vplyv aj mimo herného priestoru,“ vysvetľuje Valtteri Wikström z University of Helsinki, ktorý sa podieľal na štúdii.

Odborníci dodávajú, že táto oblasť potrebuje ešte veľké množstvo dodatočného výskumu, keďže sa čoraz viac tráveného času presúva práve do online priestoru, kde ľudia často kooperujú. Výsledkom môže byť zvýšenie online produktivity, zlepšenie medziľudských vzťahov či zvýšenie kvality života.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP