Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na internetovom fóre populárnej multiplayer hry War Thunder unikli utajené armádne informácie, informuje UK Defence Journal.

Za únikom citlivých informácií stojí posádka čínskeho tanku, ktorej členovi sa nepáčili parametre čínskej munície v jeho obľúbenej hre – to však na celom incidente nie je to najkurióznejšie.

Stalo sa to viackrát

Vojnová hra War Thunder, ktorá je na Steame dostupná zdarma, je medzi nadšencami armádnej techniky pomerne populárna. Počas zápasov sú v nej proti sebe postavení hráča na rôznych tankoch, či už historických z obdobia Druhej svetovej vojny, Studenej vojny alebo aj modernejších strojoch.

Hru vyvíja spoločnosť Gaijin Entertainment, ktorá pôsobí aj v Rusku a ponúka tiež možnosť boja na lietadlách, helikoptérach či lodiach a ako sa zdá, niektorí to berú príliš vážne.

Uniknuté dokumenty sa týkajú volfrámovej strely DTC10-125, ktorú používajú čínske bojové tanky (ZTZ 96, 96A, 99 a 99A) vďaka ich silným penetračným schopnostiam proti pancieru. Moderátori fóra správu rýchlo odstránili, keďže sa jedná o materiály, ktoré sú v Číne utajené a hráč dostal takmer okamžitý ban.

Gaijin Entertainment

Nie je pritom možné s istotou overiť, či sa jednalo o pravé armádne dokumenty, avšak projektil položený na papieri bol podľa Kotaku skutočne DTC10-125. Je tiež nutné dodať, že väčšina informácií o projektile už bola známa a žiadne obrovské tajomstvo týmto údajný člen posádky čínskeho tanku neprezradil. Nestalo sa to však po prvý raz.

Najmenej tretí incident

Nehody sa stávajú a občas človek neudrží ani to najtajnejšie tajomstvo, za ktorého vyzradenie mu môže hroziť dlhý čas strávený za mrežami, či v prípade Číny dokonca čosi horšie. Na fórach hry War Thunder však došlo k podobnému incidentu už najmenej po tretí raz, pričom sa v októbri minulého roka podelil o utajené informácie člen posádky francúzskeho tanku Leclerc, ktorých krajina vyprodukovala takmer 900, spomína UK Defence Journal.

Kópia ruského tanku?

Čínske tanky ZTZ 99 a ďalšie podobné typy boli vyvinuté po údajnej štúdii ruských alebo sovietskych tankov, inak povedané, podobne ako väčšina modernej armádnej techniky Číny, boli do značnej miery odkopírované. Jedná sa o stroje s hmotnosťou 55 ton a motorom V12 s dvomi turbodúchadlami a výkonom až 1 500 koní (1 120 kW), píše Military Today.

Ešte pred tým, v júli toho istého roku, sa o utajené dáta podelil aj veliteľ britského tanku Challenger 2. Ten zverejnil časti príručky, ktorá je istou formou používateľského manuálu tohto tanku aby dokázal, že ho vývojári nevymodelovali správne.

Aj keď sa na papieroch nachádzali nápisy „odtajnené“, Ministerstvo obrany potvrdilo, že sú v skutočnosti tieto informácie naďalej utajené.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú