Vesmírna agentúra NASA je už pripravená na očakávaný štart misie Mars 2020, ktorá začne štartom rakety Atlas V-541 dnes popoludní. Potvrdenie štartu prišlo ešte pred pár dňami po dôkladnej kontrole. Cieľom misie Mars 2020 je vyslať na Mars ďalší rover spolu so špeciálnou helikoptérou, ktorú NASA otestuje na tejto planéte.

Aktualizácia 3.8.2020

NASA sa podarilo opäť dostať misiu Mars 2020 do požadovaného stavu. Riadiace centrum stratilo po pár hodinách od štartu rakety Atlas-V541 kontakt s kozmickou loďou, ktorá prešla do „bezpečného módu“. Problémy sme popísali v predošlej aktualizácii článku. V piatok však NASA informovala, že sa jej opäť podarilo priviesť loď do normálneho stavu a let tak prebieha podľa pôvodného plánu.

Aktualizácia 31.7.2020

Kozmická loď sa po približne hodine obiehania po orbitálnej dráhe Zeme oddelila aj od druhého stupňa a vydala sa na svoju dlhú cestu na Mars. Po takmer hodine vyslala signál riadiacemu stredisku, ktoré však stratilo komunikáciu. Telemetrické dáta dorazili do strediska až po takmer 4 hodinách od štartu, o čom sme informovali aj v tomto článku.

Komunikáciu sa už podarilo obnoviť. Podľa informácií NASA malo dôjsť k uvedeniu lode do „bezpečného módu“, čo malo byť spôsobené nižšími teplotami v zemskom tieni. Keď sa teda dostala do tieňa planéty, teploty mali byť nižšie ako sa očakávalo a kvôli tomu došlo k prepnutiu stroja do tohto režimu. NASA však informovala, že loď sa už nachádza mimo tejto oblasti a všetky teploty sú nominálne.

V bezpečnom móde sa deaktivujú všetky okrem základných systémov a budú neaktívne dovtedy, pokým nedostanú pokyn z riadiaceho centra. Ak počítač na palube lode zaznamená podmienky, s ktorými sa nepočítalo, snaží sa ochrániť systémy práve ich prepnutím do bezpečného režimu. Aktuálne je misia Mars 2020 analyzovaná a skúma sa stav kozmickej lode. Tá by sa čoskoro mala opäť vrátiť do pôvodných nastavení.

Napriek týmto menším komplikáciám misia Mars 2020 prebieha bez väčších problémov a je na ceste k Červenej planéte, počas ktorej prejde vzdialenosť 480 miliónov kilometrov. Už 15 dní po včerajšom štarte vykoná riadiace stredisko prvú korekciu trajektórie TCM-1, ktorou spresní let lode k Marsu. Následne sa budú v priebehu mesiacov vykonávať ďalšie korekcie, ktoré majú zaistiť, že loď letí správnou rýchlosťou a smerom.

Aktualizácia o 13:50

Raketa Atlas V-541 úspešne odštartovala z Mysu Canaveral. Začala sa 7-mesačná cesta na Mars. Od rakety sa krátko po štarte oddelil prvý stupeň aj kryt pre užitočné zaťaženie.

Pôvodný článok

Raketa Atlas V-541 je už pripravená na štart v komplexe 41 na Myse Canaveral. Začiatok letu je naplánovaný na 13:50 nášho času a podmienky pre štart sú takmer ideálne. Podľa predpovedí bude v danej lokalite až 80 % šanca na vhodné počasie pre štart, informuje Space News.

Pokiaľ by z nejakých dôvodov bol dnešný štart odložený, NASA má k dispozícii letové okno až do 15. augusta. Nový Mars rover a špeciálnu helikoptéru Ingenuity vynesie na Červenú planétu raketa spoločnosti United Launch Alliance, pričom sa jedná o rovnakú raketu, ktorá na Mars dostala aj rover Curiosity a sondu InSight. K planéte by mala doraziť 18. februára 2021 a následne pristáť v krátere Jezero.

NASA chce nájsť pozostatky života ešte dokonalejším roverom

Po 9 rokoch od štartu misie a 8 rokoch od pristátia rovera Curiosity na Červenú planétu priletí ďalší rover, ktorý si základy prepožičal práve od svojho predchodcu, no tentokrát je omnoho sofistikovanejší. Nový rover Perseverance je hlavným bodom misie Mars 2020 a jeho úlohou bude hľadať známky života na planéte a zbierať vzorky, ktoré sa neskôr dostanú späť na Zem.

Úlohou tejto misie je taktiež nájsť známky po mikrobiálnom živote, ktorý sa mohol v dávnej histórii na Marse objavovať, informovala NASA.

Vesmírna agentúra preto vybavila rover Perseverance viacerými dôležitými vedeckými nástrojmi, ktoré budú využité pri odoberaní a analyzovaní získaných vzoriek. Samotná misia Mars 2020 by mala trvať najmenej 1 marťanský rok, čo predstavuje 687 pozemských dní.

Sada špičkových nástrojov má nájsť známky minulého života na Marse

Rover teda bude vybavený špeciálnym kamerovým systémom obsahujúcim aj širokouhlú a stereoskopickú kameru s funkciou priblíženia. Pomocou tejto výbavy potom dokáže analyzovať mineralógiu povrchu planéty. Ďalšou súčasťou rovera bude SuperCam, nástroj, ktorý je schopný analyzovať chemické zloženie a mineralógiu Marsu aj z väčšej vzdialenosti.

NASA ho vybavila aj nástrojom pre röntgenovú litochémiu. Ide o röntgenový fluorescenčný spektrometer, ktorý je určený na detailné mapovanie povrchového zloženia planéty. Vďaka tomuto nástroju budú môcť vedci analyzovať prvky na Marse omnoho detailnejšie a presnejšie ako kedykoľvek predtým.

Zobraziť celú galériu (6)
NASA Jet Propulsion Laboratory/YouTube

Ďalším nástrojom rovera je aj špeciálny raman spektrometer SHERLOCK, ktorý vytvára obraz vo vysokej kvalite a využíva UV svetlo pre mapovanie organických zlúčenín. Tento nástroj obsahuje aj vysokokvalitnú kameru pre mikroskopické sledovanie povrchu Marsu. Perseverance však so sebou ponesie aj nástroj MOXIE, ktorý má za úlohu premieňať oxid uhličitý z atmosféry na kyslík.

Pokiaľ sa ukáže byť účinný, môže významným spôsobom pomôcť pri plánovaní budúcich misií a letoch na Mars s ľudskou posádkou. Podmienky v atmosfére Marsu bude zároveň sledovať a zaznamenávať sada nástrojov pod označením MEDA, ktoré budú sledovať teplotu, rýchlosť a smer vetra, relatívnu vlhkosť, tlak a veľkosť či tvar prachových častíc.

NASA chce získať aj detailné snímky spod povrchu Marsu, k čomu použije nástroj RIMFAX v roveri Perseverance, ktorý sa zavŕta tesne pod povrch a vytvorí detailný obraz jeho štruktúry. Okrem týchto nástrojov bude rover využívať aj ďalšie nové technológie, ktoré majú zlepšiť a uľahčiť jeho misiu na planéte.

Agentúra tak vyskúša nový navigačný systém s autonómnym riadením, ktoré sa má vyhýbať kolíziám a riskantným miestam. Vďaka tejto novej technológii bude môcť rover jazdiť po Marse rýchlejšie a bezpečnejšie.

Všetky systémy bude pritom napájať rovnaký termoelektrický generátor ako v prípade roveru Curiosity. Aj pri roveri Perseverance sa na výrobu tepla a následne elektrickej energie využíva prirodzený rozpad plutónia-238.

Perseverance ponesie na Mars aj špeciálnu helikoptéru

Úlohou tohto nového rovera však nebude len hľadať známky po živote na Marse. Po pristáti na planéte totiž musí najprv vyložiť špeciálnu helikoptéru, ktorá je ukrytá v jeho podvozku. Po pristátí nájde Perseverance vhodné miesto na jej vyloženie, dostane helikoptéru Ingenuity na povrch a počká na jej otestovanie.

Komunikácia helikoptéry s riadiacim centrom totiž bude prebiehať práve cez rover. Na svoju misiu sa tak môže vydať až po ukončení testovania.

Všetky detaily, fungovanie a vlastnosti Ingenuity sme spísali v našom samostatnom článku. Štart misie Mars 2020 budeme naživo sledovať aj v redakcii a článok aktualizujeme o nové informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom