Pád do čiernej diery je pre mnohých fascinujúcou otázkou. To, ako by prebiehal pád do čiernej diery a či by si mal aspoň teoretickú šancu na prežitie sme dokonca detailne opísali v samostatnom článku.

Pád do čiernej diery

Najnovšie nám ale experti z NASA poskytli jedinečný pohľad, respektíve simuláciu toho, ako by vyzeral pád do čiernej diery z pohľadu prvej osoby. Podľa portálu NewAtlas ide o vedecky presnú vizualizáciu vytvorenú prostredníctvom superpočítača.

Black-Hole-Event-Horizon

Stephan Hawking zvykol prirovnávať pád cez horizont udalostí, pádu / prechodu kanoe cez Niagarské vodopády. Čím ďalej sa osoba v kanoe nachádza od okraja vodopádu, tým väčšia je šanca na únik, ak by sa však osoba v kanoe nachádzala až pri samom okraji vodopádu, prúd vody ju jednoducho pohltí a roztrhne.

Podobne by to malo byť aj s čiernou dierou. Ak by sme sa chystali vstúpiť do čiernej diery nohami napred, gravitácia by nohy priťahovala markantne väčšou (uvádza sa až 1000-miliardkrát) silou ako hlavu, pretože by sa nachádzali bližšie.

Výsledkom by bola tzv. špagetizácia, čo je efekt, pri ktorom dochádza k veľkému natiahnutiu. Jednoducho povedané, gravitácia by tvoje telo stlačila a natiahla do podoby dlhej ľudskej špagety.

Ako najnovšie ukázal superpočítač Discover na základe množstva informácií, ktoré spracovával celých 5 dní, počas posledných okamihov pádu do čiernej diery by si zažil poriadnu svetelnú šou.

Čierna diera na priloženej simulácii je podobne veľká ako tá v strede našej galaxie. To znamená, že simulovaná čierna diera dosahuje hmotnosť  4,3 miliónkrát väčšiu, ako je hmotnosť Slnka. Jej horizont udalostí sa pohybuje na úrovni zhruba 25 milión kilometrov. Celé video začína putovaním zo vzdialenosti 640 miliónov km od čiernej diery, pričom v reálnom čase by pád trval zhruba 3 hodiny.

Dilatácia času

Mimo to, vedci z NASA vytvorili aj ďalšiu 360 stupňovú simuláciu, ktorá zobrazuje prelet v blízkosti čiernej diery. Vďaka dilatácii času, ak by si podnikol blízky prelet okolo čiernej diery (aspoň tej simulovanej a zostal si v bezpečnej vzdialenosti od horizontu udalosti) po 6 hodinách cesty by si sa vrátil o 36 minúť mladší, ako by si bol, keby si zostal na mieste vzdialenom od čiernej diery.

Hoci videá pre niekoho môžu byť mierne chaotické alebo komplikované, ich cieľom je pomôcť bežným ľudom lepšie pochopiť extrémnu fyziku v blízkosti čiernych dier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú