NASA opäť šokuje celú vesmírnu komunity svojim šialeným plánom, ktorý sa týka predraženej rakety SLS – Space Launch System. Chcú ju predať do rúk súkromných spoločností, pričom veria, že to zníži jej cenu a dokážu ju tak používať až do roku 2050, informuje Ars Technica.

Konkrétne očakávajú zníženie ceny za štart až o polovicu a chcú každoročne vykonať jednu misiu s posádkou, píše SAM.gov. Vzhľadom na predpokladanú cenu tohto projektu ide aj po polovičnom znížení nákladov o vyhadzovanie peňazí od platcov daní.

NASA

Úplne ignorujú vývoj

Že ide o absolútne absurdný plán potvrdzuje aj technologický vývoj a vývoj trhu. Takmer všetky súkromné spoločnosti sa totiž uberajú smerom opakovateľne použiteľných rakiet a to isté robia aj vládne vesmírne agentúry.

Vyvíja ich Čína, Európa a dokonca aj Rusko – nezávisle od toho, čo si o nich myslí šéf Roskosmu, Dmitrij Rogozin. A aj keď ich NASA využíva a je nad Slnko jasné, že sú ekonomicky neuveriteľne výhodné, chce až do roku 2050 používať raketu, ktorej cena letu je predpokladaná na vyše 2 miliardy, z ktorej nie je možné znovu použiť nič, okrem kozmickej lodi Orion v prípade misie s posádkou.

NASA

Ak by sa aj nejakým zázračným spôsobom podarilo dostať cenu na polovicu, teda niečo vyše jednej miliardy amerických dolárov, pôjde o oveľa drahší systém, než napríklad Starship s oveľa väčším nákladným priestorom alebo opakovateľne použiteľný New Glenn spoločnosti Blue Origin.

NASA nenapreduje – cúva

SLS nielenže nie je vôbec opakovateľne použiteľná – je to ešte horšie. Takmer celá raketa sa skladá z komponentov bývalého Raketoplánu, ktorý sa dokázal z vesmíru vrátiť a pristáť.

Cena celého projektu sa navyše pohybuje okolo sumy 30 miliárd amerických dolárov – jej hlavným architektom bol bývalý senátor Bill Nelson, astronautmi prezývaný „Balast“. Ten sa v minulosti vyjadril, že ak NASA nedokáže postaviť raketu za 11,5 miliardy, mali by zavrieť „obchod“.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

Po trojnásobnom prekročení tejto ceny sa Bill Nelson do úzadia neutiahol – miesto toho sa stal hlavným administrátorom NASA a podľa niektorých je celý nápad dlhodobého využívania SLS práve jeho. Pre občanov čosi také nič dobré neveští, avšak pre ďalšie firmy, ktoré sa môžu na projekte potenciálne nabaliť, ide o skvelé správy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP