Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si začal uvedomovať smrteľnosť Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a rozhodol sa preto poveriť tri spoločnosti, aby vyvinuli návrhy nových komerčných vesmírnych staníc, informuje tlačová agentúra TASR.

Riskantná investícia

Medzi trojicou spoločností je aj Blue Origin, ktorá na tento účel dostane 130 miliónov dolárov Firma Nanoracks dostane 160 miliónov dolárov a Northrop Grumman 125,6 milióna dolárov. NASA sa snaží o prechod z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na iné platformy a udržať tým „neprerušovanú prítomnosť Spojených štátov na nízkej obežnej dráhe Zeme“.

Spoločnosť Blue Origin zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa pred niekoľkými týždňami oznámila, že pracuje na vývoji svojej vlastnej vesmírnej stanice nazvanej Orbital Reef, a to s partnermi, ku ktorým patrí aj letecká spoločnosť Boeing. Ako píše phys.org, ešte predtým NASA poslala 140 miliónov $ aj spoločnosti Axiom Space.

Axiom Space

Od svojho vzniku, ku ktorému došlo ešte skôr, ako Musk založil úspešný SpaceX, však na obežnú dráhu Blue Origin nič neposlal. Zatiaľ naďalej stagnuje aj pri suborbitálnych turistických letoch, ktoré ľudstvo nijak zásadne neposúvajú a slúžia len ako zábava pre bohatých.

Začnú plniť sľuby?

Blue Origin pritom v minulosti vyrukoval hneď s niekoľkými sľubmi, ako je napríklad raketa novej generácie New Glenn a jej raketové motory BE-4, ktoré súrne potrebuje spoločnosť United Launch Alliance, aby otestovala svoju novú raketu Vulcan. Blue Origin dokonca dostal aj kontrakt na stavbu jadrového vesmírneho pohonu.

ISS je dnes najväčšou a služobne najstaršou vesmírnou stanicou. Prevádzkujú ju NASA a ďalšie partnerské spoločnosti z celého sveta. Od roku 2000 ju nepretržite obývajú rôzni astronauti. Definitívne rozhodnutie o tom, kedy ISS ukončí svoju činnosť, ešte nepadlo.

Blue Origin

Rusi však jej prevádzku v tomto roku niekoľkokrát ohrozili, keď ju dvakrát vychýlili z orientácie a napokon odpálili svoj vlastný satelit, čo donútilo astronautov na jej palube pripraviť sa na evakuáciu. K tej našťastie nakoniec nedošlo.

Nakoniec to prísť muselo

Stanica, ktorá má 23 rokov, v ostatnom čase zápasí s problémami, ako sú požiare a obavy z úniku vzduchu. V súčasnosti prebiehajú rokovania o predĺžení jej životnosti po roku 2024. Jedná sa o najväčšiu vesmírnu stanicu, akú kedy ľudstvo postavilo a je pochopiteľné, že postupom času nastanú problémy s jej konštrukciou.

Je preto prirodzené, že ďalším krokom je odovzdať získané informácie súkromným spoločnostiam a nechať ich, aby postavili nové, modernejšie stanice. Fungovalo to v prípade rakiet a neexistuje dôvod, aby to nefungovalo aj pri staniciach. Výzva je to však skutočne veľká.

Axiom Space

Po nízkej obežnej dráhe našej planéty je ďalším krokom lunárna orbita a povrch Mesiaca, na ktorom už firmy plánujú vybudovať mestá. Tie poskytnú ako vedcom, tak aj turistom. Svet však o medzinárodnú stanicu v kozme úplne nepríde, nahradiť ju totiž môže Lunar Gateway, ktorá je potrebná pre nové pristátie na Mesiaci. Tej sa však, podľa všetkého, Rusko a Čína nezúčastní.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP