Po vyše polroku vyšetrovania došla agentúra k záverom, preskúmala vzniknuté problémy a spoločnosti poskytla desiatky odporúčaní, ktoré majú zabrániť podobným problémom ako v závere minulého roka. Zoznam odporúčaní je skutočne dlhý, no NASA konkrétne detaily nezverejnila. Boeing však má pri kapsule Starliner čo doháňať. Správu od NASA zverejnila spoločnosť aj na svojom webe.

Decembrový let nepilotovaného modulu pre ľudskú posádku od Boeingu skúmala NASA celé mesiace. Tento pokus spoločnosti o demonštráciu nového modulu, ktorý má konkurovať Crew Dragon od SpaceX, vôbec nevyšiel podľa plánov. Objavili sa totiž závažné problémy, ktoré ovplyvnili let už od začiatku štartu.

Celkovo sa počas misie objavili 3 vážne problémy, ktoré spôsobili, že modul bez posádky ani nedoletel na požadovanú orbitálnu dráhu, stratil komunikáciu s riadiacim strediskom a taktiež mohlo dôjsť k zrážke dvoch častí modulu, čo by mohlo pri ostrom lete stáť astronautov život.

Testovaciu misiu prekazili vážne problémy

V prípade prvej chyby bol systém modulu pomýlený a počítadlo malo odchýlku až 11 hodín. Čas sa začal totiž počítať už pred odletom a počas štartu si systémy mysleli, že je modul v úplne inej fáze ako v skutočnosti bol. Inžinieri však problém opravili počas letu, no k tomu sa pridali ďalšie.

Následne totiž stratilo riadiace stredisko s modulom kontakt a komunikácia bola prerušená.

Tretím vážnym problémom bolo oddelenie servisnej časti modulu od časti pre posádku, kedy kvôli udávanej chybe ventilov mohlo dôjsť k zrážke týchto častí pred pristátím. Pokiaľ by sa takáto chyba objavila pri reálnom lete s posádkou, následky by mohli byť tragické.

Boeing ju však dokázalo rovnako opraviť ešte pred pristátím. Ak by ju ale včas nepodchytil, obe časti by po oddelení do seba narazili a kapsula pre posádku mohla byť nestabilná alebo by došlo k poškodeniu tepelných štítov, informuje The Washington Post.

Boeing dostal až 80 odporúčaní. So Starlinerom neskôr poletí zadarmo

Ani tieto vážne problémy ale Boeing neodradili a testovací let s modulom Starliner plánuje zopakovať ešte v priebehu tohto roka. Presný dátum nie je zatiaľ známy. Do „opravnej“ misie OFT-2 však má spoločnosť čo zlepšovať.

NASA po preskúmaní všetkých detailov totiž poskytla Boeingu až 80 odporúčaní, ktorých by sa mal držať pri ďalších prípravách na opakovaný let. Agentúra však detaily odporúčaní nezverejnila, sú klasifikované ako „citlivé“ informácie.

Zobraziť celú galériu (1)
Kapsula CST-100, s ktorou chce Boeing prepravovať astronautov na ISS. Zdroj: Boeing

Nenechaj si ujsť
Kokpit Starlineru je voči Crew Dragon až šokujúco rozdielny. Od jednoduchosti má na míle ďaleko

Poskytla len približný pohľad na to, akých kategórií sa jednotlivé odporúčania týkajú. Celkovo až 21 odporúčaní sa týka len samotného testovania a simulácií.

Boeing by mal značne zapracovať na testovaní svojho hardvéru a softvéru, výsledkoch „end-to-end“ testu, preskúmať správanie subsystémov a ich obmedzenia a odstrániť nedostatky v simuláciách a emuláciách.

V ďalšej kategórii NASA poskytla Boeingu 10 odporúčaní pre posúdenie všetkých softvérových požiadaviek. Ďalších až 35 odporúčaní sa potom týka vylepšení procesov a prevádzky, kde sa majú nachádzať aj odporúčania pre zlepšenie kľúčovej dokumentácie či väčšie zapojenie odborníkov z oblasti bezpečnosti.

7 odporúčaní sa týka aj zlepšení softvéru Boeingu a 7 ďalších zasa modifikácie hardvéru či správ o bezpečnosti.

Boeing tak čakajú ťažké časy. Nedostatky by mal opraviť a až tak sa pokúsiť o opakovaný let. Funkčnosť svojho modulu a jeho potenciál chce vesmírnej agentúre NASA a americkej vláde dokázať stoj čo stoj, a preto má byť ďalší let Starlineru pre vládu bezplatný.

Týmto chce Boeing dokázať, že jeho modul bude fungovať a pri druhom pokuse sa má pripojiť aj k ISS. Na základe nových zistení a odporúčaní boli navyše vydané aj ďalšie odporúčania pre riaditeľstvo vesmírnych programov s ľudskou posádkou, ktoré budú zahrnuté do ďalších misií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom