Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA práve spustila svoj najnovší systém, ktorý dá ľudstvu a Zemi ďalšiu zbraň v boji proti život ohrozujúcim asteroidom. Tých je naša Slnečná sústava plná a snaha o obranu pred nimi neustále rastie, informuje Sciencealert.

Nový systém, nazývaný Sentry-II, pracuje s dátami z množstva teleskopov a observatórií, pričom jeho hlavnou úlohou je monitorovanie okolitých asteroidov a najmä predpovedanie špeciálnych prípadov, ktoré pôvodný systém Sentry z roku 2002 nezvládal.

Vyrieši aj Jarkovského efekt

Ako vyzdvihuje vo svojom vyhlásení NASA, špeciálnou schopnosťou Sentry-II je napríklad riešenie Jarkovského efektu. Tento fenomén popisuje malú silu pôsobiacu na rotujúce teleso, v tomto prípade slnečné žiarenie na asteroid, ktoré dokáže postupom času zmeniť jeho obežnú dráhu.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Tento problém nastal napríklad aj v prípade obrovských asteroidov, ako potenciálne rizikový Apophis či Bennu, na ktorom už dokázala jedna z pozemských sond pristáť a odobrať vzorku. V takýchto prípadoch bolo doteraz nutné vykonávať množstvo dodatočných výpočtov.

Zásadný rozdiel je tiež v rozhodovaní o pravdepodobnosti zrážky. Kým starý systém si na neistej dráhe zvolil dva body a tie porovnával na základe predpokladov o možnej dráhe, Sentry-II pozoruje tisícky náhodných bodov a to bez predpokladov.

Monitorovanie nám nestačí

„Čo sa týka čísel, tieto špeciálne prípady sú len veľmi malým zlomkom zo všetkých asteroidov v blízkosti Zeme, pre ktoré vypočítavame pravdepodobnosť zrážky. Objavíme však oveľa väčšie množstvo špeciálnych prípadov, keď plánovaná misia NEO Surveyor a Observatórium Vera C. Rubin v Čile začnú fungovať, musíme byť preto pripravení,“ vysvetľuje inžinier automatizácie Javier Roa Vicens.

SwRI/Don Davis

Ten v minulosti pracoval na tomto projekte pre NASA, dnes sa však podieľa na satelitnej megakonštelácii Starlink, ktorej cieľom je poskytnutie internetového pripojenia pre celý svet, vrátane odľahlých oblastí.

Nový systém je vďaka takýmto vylepšeniam oveľa presnejší a dokáže nás upozorniť na potenciálnu zrážku s asteroidom aj v takom prípade, ktorý by starý systém jednoducho prehliadol. Systém monitorovania takýchto asteroidov však na záchranu ľudstva nestačí a to si dobre uvedomuje aj NASA.

NASA/Johns Hopkins APL

Aj to je jedným z dôvodov, prečo len nedávno vyslala do vesmíru dlho očakávanú misiu DART. Tá letela na palube rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX a jej cieľom je binárny asteroid, pričom do jedného z nich má vraziť a pokúsiť sa zmeniť jeho dráhu. Ak sa tento experiment podarí, ľudstvo bude v budúcnosti schopné odvrátiť nebezpečné asteroidy citlivým vychýlením z ich dráhy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú