Planetárna sonda InSight, ktorú NASA vyslala skúmať povrch Marsu, mala prednedávnom pri svojej misii neočakávané problémy. Pri kopaní pod povrch planéty sa zasekla a nemohla tak vykonať meranie teploty. Vesmírna agentúra však tento problém opravila svojským spôsobom. Vŕtanie do povrchu Marsu mohlo pokračovať po tom, čo sondu na meranie teploty zatlačila do marťanskej pôdy lopata na robotickom ramene, informuje Futurism.

NASA vykonáva s pomocou planetárnej sondy InSight prieskum Marsu a jeho prostredia. Prednedávnom však došlo k situácii, kedy sa sonda na meranie teploty zasekla v pôde a nebolo ju možné vybrať von. Vedci z riadiaceho strediska skúšali rôzne nápady, no situácia sa nezlepšila. Nakoniec prišla agentúra so skutočne nezvyčajným riešením. Udrela sondu lopatou.

NASA vyriešila problém so zaseknutou sondou

„Krtko“, ktorý má pre vesmírnu agentúru zmerať teplotu pod povrchom planéty bol zaseknutý v pôde. Tá je síce spočiatku piesočnatá, no ako krtko postupoval hlbšie, pôda bola pevnejšia a zhruba 40 cm dlhá sonda sa nakoniec nemohla dostať ďalej. NASA tak musela pristúpiť k riskantnému kroku. Úder lopatou na ramene sondy by totiž mohol poškodiť komunikačné spojenie a kábel, čo nakoniec mohlo viesť k zlyhaniu.

Inžinieri v NASA však pred skutočným zákrokom robotickým ramenom absolvovali množstvo simulácií, aby si konkrétny úkon nacvičili. Nakoniec sa im s precíznosťou podarilo meraciu sondu zatlačiť hlbšie do povrchu marťanskej pôdy. Keď bude tento „krtko“ dostatočne hlboko v pôde, môže následne merať fluktuáciu teplotných zmien, čím chce NASA pozorovať podobnosť marťanského jadra s tým zemským, informuje Popular Science.

NASA sa svojim výsledkom pochválila aj na Twitteri, kde zverejnila krátke video, na ktorom je vidieť, ako sa sonda dostala hlbšie do pôdy. Pritom nebol poškodený pripojený kábel ani komunikácia so sondou InSight a vesmírnym centrom na Zemi.

Ďalším krokom je teraz dostať túto sondu úplne pod povrch, aby mohla vykonať potrebné merania. Vo výsledku by sa mal tento krtko dostať až 3 metre pod povrch, aby mohol merať teplotu pôdy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú