Spojené štáty podporujú rozvoj komerčných vesmírnych staníc na obežnej dráhe Zeme, ktoré budú v blízkej budúcnosti potrebné pre nahradenie Medzinárodnej vesmírnej stanice. Tá má za sebou vyše 20 rokov intenzívneho využívania a jej časti sú pomerne opotrebované. Ako ale informuje portál Space News, jej osud zatiaľ nie je spečatený.

Aj po roku 2030

NASA sa s EÚ, Kanadou a Japonskom už dohodla na spolupráci na projekte ISS do roku 2030. Rusko je pripravené spolupracovať na ISS do roku 2028, avšak nie je vylúčené, že bude v spolupráci pokračovať aj neskôr. Rusko totiž túto spoluprácu predlžuje vždy o štyri roky a vesmírny program krajiny je v katastrofálnom stave, kvôli čomu si nemôže dovoliť stavbu vlastnej vesmírnej stanice.

Súkromné spoločnosti v USA plánujú viacero vlastných vesmírnych staníc, ktoré podporuje aj NASA a poskytnú priestor nielen pre astronautov vesmírnej agentúry, ale tiež pre turistov. Pobyt na ISS je totiž extrémne drahý, avšak lacnejšie komerčné stanice môžu túto cenu znížiť podobne, ako sa to podarilo pri raketách.

Orbital Reef

Nie je ale jasné, kedy budú tieto stanice pripravené a NASA preto vyhlásila, že je otvorená možnosti pokračovať v projekte ISS aj po roku 2030. NASA sa totiž obáva, že aj keď sa tieto stanice dostanú na orbitu pomerne rýchlo, môžu predbehnúť komerčný trh. Bez komerčných zákazníkov by tak NASA musela niesť celé finančné bremeno ich prevádzky, čo by kompletne eliminovalo potenciálne šetrenie v porovnaní s ISS.

Orbitálny priemysel

Momentálne sa nachádzajú vo vesmíre len dve vesmírne stanica. Okrem ISS je to vesmírna stanica Číny, ktorá je pomerne nová a má ďalej rásť. Aj keď ISS nezotrvá na orbite večne, čoskoro sa k nej pridá množstvo ďalších staníc. Medzi nimi je aj stanica spoločnosti Axiom Space, ktorá sa najprv pripojí na ISS v podobe modulu. Keď jej prevádzka skončí, odpojí sa a stane sa samostatnou vesmírnou stanicou.

Je potrebný plynulý prechod

NASA podotýka, že je potrebný plynulý prechod, ktorý môže potrebovať viac času na to, aby sa podarilo dostať komerčné vesmírne stanice do spoľahlivej a ziskovej prevádzky bez toho, aby vznikla zbytočná záťaž vládnej vesmírnej agentúry. Je tak možné, že budú stanice a spoločnosti zodpovedné za ich tvorbu potrebovať viac času.

Thomas/Pesquet/NASA/ESA/Flickr

Či si bude prevádzka ISS po roku 2030 vyžadovať aj vážnejší servis známe nie je a ak sa NASA pre tento krok rozhodne, zúčastnené strany sa budú musieť pripraviť na možné riziká.

Naďalej však platí, že ISS po ukončení prevádzky riadene opustí orbitu a prevažne zhorí v atmosfére. Takýto koniec nie je práve najšťastnejší pre zariadenie, ktoré ľudstvo využívalo tri desaťročia a prinieslo nespočetné množstvo poznatkov a objavov. Alternatívou je využitie obrovských opakovateľne použiteľných rakiet, ako je Starship, na oddelenie jednotlivých modulov a ich transport na Zem, kde môžu byť vystavené v múzeách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú