Vesmír je plný hviezd, galaxií, čiernych dier, asteroidov a hlavne záhad. Tento obrovský priestor je ale pre nás veľmi tichým miestom. Šikovní vedci z NASA však tento „problém“ vyriešili a doslova rozozvučali snímku z Hubblovho teleskopu.
Chcel by si vedieť, ako znie vesmír? Portál Science Alert pripomenul veľmi zaujímavú prácu vedcov z NASA, pomocou ktorej to môžeš zistiť.
Vesmír je neskutočne fascinujúce miesto, plné hviezd, galaxií, hviez, čiernych dier a zároveň mnohých nevyriešených záhad. V tomto obrovskom priestore je vďaka neprítomnosti vzduchu aj pomerne ticho.
Záhadné a tiché miesto?
Neprítomnosť molekúl vzduchu, ktorých vlnenie pri rôznych frekvenciách vnímame ako zvuk, však nezabránila vedcom z NASA, aby vymysleli spôsob, akým je možné vesmír rozozvučať. Stalo sa tak ešte v roku 2019, kedy vedci použili na rozozvučanie vesmíru veľmi nepravdepodobnú vec. Bol ňou obrázok zachytený Hubblovým vesmírnym teleskopom.

Obrázok, ktorý bol v tomto projekte použitý, zachytil Hubblov teleskop ešte v auguste 2018 a bol nasnímaný pomocou jeho kamery s naozaj dlhým názvom: Advanced Hubble’s Camera for Surveys and Wide-Field Camera 3. Vedci pracujúci s Hubblovým teleskopom tento obrázok nazývajú aj ako „truhlica s galaktickým pokladom“, pretože je na ňom rozptýlený veľký počet hviezd a galaxií.
„Každá viditeľná škvrna galaxie je domovom nespočetných hviezd. Niekoľko hviezd bližšie k [nášmu] domovu jasne svieti v popredí, zatiaľ čo v samom strede obrazu sa hýbe obrovský klaster galaxií; obrovská zbierka asi tisícok galaxií, všetky držané pohromade gravitačnou silou,“ popísala obrázok agentúra NASA.
Hoci je obrázok sám o sebe krásny na pohľad, vedci ho navyše dokázali aj rozozvučať. Jednotlivým prvkom, respektíve hviezdam a galaxiám, priradili rôzne zvuky.
Hviezdy a kompaktné galaxie sú tak reprezentované krátkymi a jasnými zvukmi, zatiaľ čo špirálovité galaxie vydávajú zložitejšie a dlhšie tóny. Výsledok si môžeš vypočuť na nižšie priloženom videu.
„Čas plynie zľava doprava a frekvencia zvuku sa mení zdola nahor, v rozsahu od 30 do 1 000 Hz. Objekty v dolnej časti obrázka vytvárajú nižšie tóny, zatiaľ čo objekty v hornej časti vytvárajú vyššie,“ vysvetlila NASA v komentároch k videu.
Je jasné, že od tohto rozozvučania obrázka vytvoreného Hubblovým teleskopom netreba očakávať sonáty ani ľúbezné tóny.
Na prvé vypočutie môže zvuk vyprodukovaný z obrázka znieť dokonca aj hrôzostrašne.
Teraz čítajú

Slovenskí študenti budú spolupracovať s prestížnou MIT. Štát podporí projekty zásadnou sumou peňazí

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil

Bezpečnostné riziko extrémne narástlo: Hrozila zrážka satelitov SpaceX a OneWeb, firmy sa sťažujú na nepredvídateľnosť
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Vyzbieraná suma láme brutálne čiastky. Dvaja Slováci vedú český startup, ktorý ohromil svet slúchadlami, ktoré prenášajú zvuk cez kosti

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prípady klesajú a Slováci sa znova rozhýbali. Toto odhalili o pohybe Slovákov dáta od Google, Apple a Waze

Slováci v Zázrivej zachraňujú medvedie mláďatá. Na ich nový, unikátny projekt im ľudia poslali už tisíce eur

Prichádza veľká zmena k lepšiemu: Vláda chce firmy oslobodiť od absurdnej byrokracie
