Vesmír je plný hviezd, galaxií, čiernych dier, asteroidov a hlavne záhad. Tento obrovský priestor je ale pre nás veľmi tichým miestom. Šikovní vedci z NASA však tento „problém“ vyriešili a doslova rozozvučali snímku z Hubblovho teleskopu.

Chcel by si vedieť, ako znie vesmír? Portál Science Alert pripomenul veľmi zaujímavú prácu vedcov z NASA, pomocou ktorej to môžeš zistiť.

Vesmír je neskutočne fascinujúce miesto, plné hviezd, galaxií, hviez, čiernych dier a zároveň mnohých nevyriešených záhad. V tomto obrovskom priestore je vďaka neprítomnosti vzduchu aj pomerne ticho.

Záhadné a tiché miesto?

Neprítomnosť molekúl vzduchu, ktorých vlnenie pri rôznych frekvenciách vnímame ako zvuk, však nezabránila vedcom z NASA, aby vymysleli spôsob, akým je možné vesmír rozozvučať. Stalo sa tak ešte v roku 2019, kedy vedci použili na rozozvučanie vesmíru veľmi nepravdepodobnú vec. Bol ňou obrázok zachytený Hubblovým vesmírnym teleskopom.

Zobraziť celú galériu (1)
Galactic treasure chest. Zdroj: ESA/Hubble & NASA, RELICS

Obrázok, ktorý bol v tomto projekte použitý, zachytil Hubblov teleskop ešte v auguste 2018 a bol nasnímaný pomocou jeho kamery s naozaj dlhým názvom: Advanced Hubble’s Camera for Surveys and Wide-Field Camera 3. Vedci pracujúci s Hubblovým teleskopom tento obrázok nazývajú aj ako „truhlica s galaktickým pokladom“, pretože je na ňom rozptýlený veľký počet hviezd a galaxií.

„Každá viditeľná škvrna galaxie je domovom nespočetných hviezd. Niekoľko hviezd bližšie k [nášmu] domovu jasne svieti v popredí, zatiaľ čo v samom strede obrazu sa hýbe obrovský klaster galaxií; obrovská zbierka asi tisícok galaxií, všetky držané pohromade gravitačnou silou,“ popísala obrázok agentúra NASA.

Hoci je obrázok sám o sebe krásny na pohľad, vedci ho navyše dokázali aj rozozvučať. Jednotlivým prvkom, respektíve hviezdam a galaxiám, priradili rôzne zvuky.

Hviezdy a kompaktné galaxie sú tak reprezentované krátkymi a jasnými zvukmi, zatiaľ čo špirálovité galaxie vydávajú zložitejšie a dlhšie tóny. Výsledok si môžeš vypočuť na nižšie priloženom videu.

„Čas plynie zľava doprava a frekvencia zvuku sa mení zdola nahor, v rozsahu od 30 do 1 000 Hz. Objekty v dolnej časti obrázka vytvárajú nižšie tóny, zatiaľ čo objekty v hornej časti vytvárajú vyššie,“ vysvetlila NASA v komentároch k videu.

Je jasné, že od tohto rozozvučania obrázka vytvoreného Hubblovým teleskopom netreba očakávať sonáty ani ľúbezné tóny.

Na prvé vypočutie môže zvuk vyprodukovaný z obrázka znieť dokonca aj hrôzostrašne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú