Hoci už má 30 rokov, rozhodne nepatrí do starého železa a stále dokáže priniesť zaujímavé a dôležité objavy. Hubblov teleskop najnovšie priniesol zábery rozpadu kométy C/2019 Y4, známej ako ATLAS. Dokonca dokázal rozlíšiť až 55 jej úlomkov.

Minule sme priniesli informáciu, že Hubblov vesmírny teleskop oslávil 30. výročie a vzhľadom na to NASA priniesla zaujímavý nástroj, ktorý dokáže pre zadaný dátum ukázať jeho veľkolepé objavy. Ako informuje portál Phys, Hubblov teleskop to s objavmi ani po toľkom čase nezabalil a najnovšie priniesol tie najostrejšie zábery rozpadu kométy C/2019 Y4 (ATLAS).

Kométa, ktorá mala byť pozorovateľná voľným okom sa nakoniec rozpadla

Kométa bola prvýkrát objavená ešte v decembri roku 2019 robotickým astronomickým prieskumným systémom ATLAS (Asteroid Terrestrial impact Last Alert System), ktorý sa nachádza na Havaj. Od polovice marca ale začala kométa z ničoho nič zvyšovať svoj jas. To viedlo astronómov k predpokladu, že bude pozorovateľná aj voľným okom a môže sa stať jednou z najkrajších komét posledných dvoch desaťročí.

Potom však došlo k nepredpokladanej udalosti. Jas kométy začal od 8. apríla náhle slabnúť, čo je možné vidieť aj na vyššie uvedenej animácii. Astronómov to viedlo k špekuláciám, že jej ľadové jadro sa začína fragmentovať, respektíve rozpadať. Fragmentáciu kométy nakoniec potvrdil amatérsky astronóm Jose de Queiroz, ktorému sa 11. apríla podarilo odfotografovať približne tri jej kusy.

Iniciatívu prevzal Hubblov teleskop

Na kométu sa tak zamerali aj 2 tímy astronómov pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu, ktoré 20. a 23. apríla rozpad kométy potvrdili. Zároveň však priniesli zábery, ktoré ukázali odlomené fragmenty obalené chvostom prachu kométy. Tieto obrázky tak poskytujú ďalší dôkaz, že fragmentácia komét je pravdepodobne bežná a môže byť dokonca dominantným mechanizmom, akým sa pevné a ľadové jadrá komét rozpadajú.

Ide o veľmi zaujímavé pozorovanie, pretože k fragmentácii komét dochádza rýchlo a ide o nepredvídateľné udalosti. Z tohto dôvodu sú preto spoľahlivé pozorovania veľmi zriedkavé. V prípade kométy C/2019 Y4 (ATLAS) mali ale astronómovia viac šťastia.

Podľa slov astronóma Davida Jewitta z UCLA, jednotlivé fragmenty kométy odrážajú slnečné svetlo, čo spôsobuje ich zaujímavý efekt blikania ako v prípade svetielok vianočného stromčeka.

„Je to skutočne vzrušujúce – hlavne preto, že takéto udalosti sú skvelé pre pozorovanie a pretože sa tak nestáva veľmi často. Väčšina komét, ktoré sa rozpadajú, sú až príliš tmavé, aby boli viditeľné. Udalosti v takom rozsahu sa dejú iba raz alebo dvakrát za dekádu,“ uviedol Quanzhi Ye, líder druhého z tímov, ktoré sa pozorovaním kométy zaoberali.

Kvalita obrázkov, ktorá môže viesť k novým objavom

Obrázky rozpadu kométy z Hubblovho teleskopu sú jedny z najostrejších, ktoré majú astronómovia k dispozícii. Vďaka svojej kvalite môžu zároveň poskytnúť nové vodíko, ako ku rozpadu dochádza. Jeden z predpokladov hovorí, že jadro kométy sa roztočí a rozpadne na kúsky kvôli prúdovému pôsobeniu odplynenia zo sublimujúcich ľadovcov.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/HubbleESA/YouTube

Pretože táto sublimácia pravdepodobne nie je v kométe rovnomerne rozptýlená, zvyšuje sa intenzita jej rozpadu. „Ďalšia analýza údajov z Hubbleovho teleskopu môže byť schopná ukázať, či je tento mechanizmus [za rozpad] zodpovedný,“ uviedol Jewitt. „Bez ohľadu na to, je to celkom zaujímavé pozerať sa na túto umierajúcu kométu pomocou Hubblovho teleskopu.“

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/HubbleESA/YouTube

Kométa ATLAS sa v súčasnosti nachádza na obežnej dráhe Marsu vo vzdialenosti približne 145 miliónov kilometrov od Zeme.

Kométa sa dostane k Zemi najbližšie už 23. mája pri vzdialenosti približne 115 miliónov kilometrov. Podľa aktuálnej trajektórie sa o 8 dní neskôr dostane blízko k Slnku vo vzdialenosti len 37 miliónov kilometrov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom