Skúmanie lunárneho povrchu odhalilo už mnoho prekvapivých tajomstiev, ktoré môžu významným spôsobom pomôcť pri budúcich vesmírnych misiách. Po nedávnych zisteniach prišli vedci s ďalším kľúčovým odhalením, ktoré mení vnímanie na pohľad pustého Mesiaca. Orbitálna sonda LRO od NASA, ktorá bola k Mesiacu zo Zeme vyslaná v roku 2009, teraz našla na jeho povrchu molekuly vody.

Dlhé roky vedci hľadali na povrchu Mesiaca stopy vody, avšak k úspešným výsledkom sa dopracovali až v posledných mesiacoch. Len prednedávnom podporila ich teóriu simulácia, ktorá odhalila, že molekuly vody vznikajú na mesačnom povrchu vďaka slnečnému vetru. Pokiaľ sa však medzi Mesiacom a Slnkom nachádzala Zem, vedci si mysleli, že produkovanie vody rôznymi chemickými reakciami bude pozastavené. Tieto tvrdenia teraz vyvrátil ďalší kľúčový objav, informoval Futurism.

Voda na Mesiaci dáva vesmírnym misiám „zelenú“

O toto odhalenie tajomstva Mesiaca sa postarala sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), ktorá týmto počinom potvrdzuje teóriu, že na povrchu nášho prirodzeného satelitu sa nachádza viac vody ako sme si mysleli. Jej pohybujúce sa molekuly odhalil ultrafialový spektograf, ktorého účelom je mapovanie vlnovej dĺžky odrazov od mesačného povrchu, prezradili vedci v časopise Geophysical Research Letters. Sonda učinila objav počas dennej fázy Mesiaca, kedy sa molekuly dostali na povrch.

NASA

Nenechaj si ujsť
NASA vyhlasuje: Znova sa vrátime na Mesiac, tentokrát tam ale zotrváme

Prítomnosť vody pritom naznačovala aj štúdia Brown University z roku 2017, ktorá preukázala, že v mesačných skalách sa môže nachádzať dostatok tejto tekutiny. Najviac sa jej však má nachádzať pri póloch. Tieto zistenia sú dôležité najmä pre budúce vesmírne misie, vďaka ktorým by sa z Mesiaca mohla stať základňa pre spoločnosť SpaceX a ďalšie vesmírne agentúry. Získať zdroj vody v otvorenom vesmíre je nesmierne dôležitým krokom, ktorý pomôže napríklad Elonovi Muskovi pri kolonizácii Marsu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom