Vedci už v minulosti pomocou sond skúmali chemické zloženie povrchu Mesiaca a našli dôkazy o prítomnosti vody. Najnovšia simulácia teraz dokázala, že po dopade slnečného vetra rýchlosťou 450 km/s dochádza k reakciám, ktoré umožňujú na Mesiaci vytvárať vodu. 

Povrch Mesiaca nie je ani zďaleka tak pustý ako sa môže zdať. Vedci už dlho skúmajú jeho zloženie a podľa najnovšej štúdie a simulácie je možné vyrábať vodu priamo na ňom, informoval portál ScienceDaily. Počítačový program simuloval chemické prvky na Mesiaci a ich správanie po dopade slnečného vetra, ktorý naň prináša protóny. Tie reagujú s elektrónmi v lunárnej pôde, vďaka čomu sa vytvárajú atómy uhlíka (C), ktoré sa následne viažu v povrchu Mesiaca na atómy kyslíka v oxide kremičitom (SiO2) a iných molekulách obsahujúcich kyslík.

Veľká „chemická továreň“ na výrobu vody obieha priamo okolo Zeme

Kombinácia vodíka a kyslíka spôsobuje vznik hydroxilových radikálov, ktoré sú zložkou vody (H2O). Množstvo vody a možnosť jej výroby na Mesiaci sú nesmierne dôležité pre budúce vesmírne misie, kedy by mohli ľudia pristáť práve na jeho povrchu. Každá skala a časť povrchu Mesiaca tak môže po dopade slnečného vetra slúžiť k produkcii vody. Vedci sa doteraz prikláňali skôr k teórii, že za jej vznikom stoja najmä dopadajúce meteority.

Nenechaj si ujsť
NASA vyhlasuje: Znova sa vrátime na Mesiac, tentokrát tam ale zotrváme

Simulácia, ktorú vytvoril Dr. Orenthal James Tucker, však teraz potvrdzuje, že vody môže byť na Mesiaci viac ako sme si mysleli. Najmenej vodíka sa pritom podľa zistení vedcov nachádza v oblasti rovníka, kde je dopad slnečného vetra intenzívnejší a dochádza k rýchlejšiemu uvoľneniu atómov vodíka z povrchu do exosféry. Viac vodíka sa však nachádza v chladnejších častiach Mesiaca a v okolí jeho pólov.

Z predchádzajúceho výskumu vieme, koľko vodíka prichádza zo slnečného vetra a vieme tiež, koľko ho je v tenkej atmosfére Mesiaca, pričom máme výsledky meraní hydroxilu na jeho povrchu. Teraz sme zistili ako sa tieto tri zásoby vodíka fyzikálne preplietajú.“ – vyjadril sa Dr. Orenthal James Tucker.

Slnečný vietor tak podľa simulácie dopadá na povrch Mesiaca neustále a rozbíja väzby medzi atómami kremíka, železa a kyslíka. Tieto tri prvky nájdeme po celom lunárnom povrchu. Ten môže v budúcnosti slúžiť pre posádky kozmických letov, ktoré si na Mesiaci môžu vyrábať pomocou tejto „chemickej továrne“ vodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú