Po necelých 50 rokoch sa americká vesmírna agentúra plánuje znova vrátiť na povrch Mesiaca, aby ho detailnejšie preskúmala. Šéf NASA prezradil, že teraz sa posádka na Mesiaci zdrží omnoho dlhšie, pričom vo výbave astronautov nebudú chýbať najmodernejšie zariadenia. 

Vesmírne agentúry po celom svete sa snažia preskúmať povrch Mesiaca, no všetko sa to deje bez prítomnosti človeka na jeho povrchu. Posledné tvrdenia šéfa NASA, Jima Bridenstina, potvrdzujú, že sa človek znova vráti na tento zemský satelit. Veľkú úlohu v tomto prípade majú zohrať aj súkromné vesmírne spoločnosti. NASA má už teraz spolupracovať s 9 americkými firmami, ktoré sa neskôr postarajú o posielanie nákladu na Mesiac.

Astronauti NASA opäť zavítajú na povrch Mesiaca

Celá cesta na jeho povrch sa bude opierať o „Lunárnu bránu“, ktorá bude slúžiť ako základňa pre astronautov. Na Mesiac sa pritom dostane aj špičková technika, ktorá bude podľa Bridenstina schopná preskúmať „viac miest než sme si kedy mysleli, že to bude vôbec možné“. Mnoho ľudí, ktorí boli svedkami prvého pristátia na Mesiaci, dnes už nežije a mladšia generácia takýto veľký triumf ešte nikdy nevidela. NASA však nepôjde do vesmíru len preto, aby svetu znova ukázala ako sa pristáva na povrchu Mesiaca.

Nenechaj si ujsť
Historicky najstarší kameň zo Zeme objavili na Mesiaci

Cieľom astronautov bude uskutočniť nové výskumy, pri ktorých sa budú testovať aj nové technológie. Tie by raz mohli človeka dostať do ešte hlbšieho vesmíru. Let na Mesiac by sa mal pritom uskutočniť do konca ďalšieho desaťročia, no presný dátum agentúra nezverejnila. Tieto misie budú tiež skvelým spôsobom ako sa pripraviť na omnoho vzdialenejšiu cestu na Mars. Naňho by rád poslal svoju raketu aj CEO SpaceX, Elon Musk. NASA však musí na svojich prostriedkoch ešte zapracovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP