Vedecká obec prináša neveselú predpoveď budúcnosti ľudstva a našej planéty. Zem podľa nich do roku 2500 bude ľuďom pripadať ako „mimozemská“ planéta, informuje Science Alert.

Stratíme veľké a husto osídlené oblasti či obrovské pralesy, život však nezanikne.

Na vine sú ľudia

Ohromné množstvo predpovedí, modelov a štúdií sa zaoberá vplyvmi drastických klimatických zmien na Zem v najbližších niekoľkých desaťročiach. Len máloktoré ale berú do úvahy aj svet po roku 2100, píše The Conversation.

Niektoré sa ale touto problematikou predsa len zaoberajú a ich predpovede nie sú vôbec priaznivé. V prípade, že ľudstvo nezačne skutočne a aktívne konať a klíma sa ani po roku 2100 neprestane otepľovať, stane sa z našej Zeme planéta, ktorá je ľudstvu úplne cudzia. Situáciu navyše podľa mnohých odborníkov podceňujeme.

Lyon a spol.

Už do roku 2100 máme podľa aktuálnych modelov vídať nevídané búrky, požiare, povodne či extrémne sucho a horúčavu. Ako veľmi sa tieto katastrofy zhoršia po roku 2100? Drasticky.

Prídeme o väčšinu územia

Modely naznačujú, že do roku 2500 prídeme v tom horšom, no pomerne pravdepodobnom prípade o obrovské množstvo pôdy, na ktorej je možné dopestovať plodiny. Takéto územia sa presunú bližšie k pólom.

Úplne pritom prídeme o ikonické miesta s dlhou históriou ekosystémového, ale aj kultúrneho bohatstva – stratíme napríklad celé Amazonské povodie a dnes husto osídlené tropické územia sa stanú pre ľudí smrteľné.

Lyon a spol.

Aj v prípade udržania emisií na uzde a zásadného potlačenia klimatických zmien narastú hladiny oceánov natoľko, aby vážne ohrozili pobrežné populácie, ktoré sa radia k jedným z najpočetnejších na celom svete. Takéto udržanie je ale otázne, keďže na ceste k splneniu klimatických cieľov je len jedna jediná krajina na svete.

Ľudstvo však zotrvá

Napriek neblahým vyhliadkam na budúcnosť si však môžeme byť takmer istí, že ľudia prežijú – ak teda nenastane iná katastrofická situácia, ako zrážka s asteroidom. S klimatickými zmenami sa ľudia dokážu vysporiadať.

Ľudstvo už totiž prežilo niekoľko extrémnych období. Populácia pravdepodobne rapídne klesne, značne nám ale pomôžu technológie – podľa genetických štúdií v histórii už v minulosti klesla populácia celého ľudstva len niekoľko tisíc jedincov – dôvodom bol výbuch supervulkánu, informuje Insider.

Lyon a spol.

Zem o necelých 500 rokov už môže byť pre ľudí cudzia a nehostinná. A to nie je tak vzdialená budúcnosť, rovnako ako rok 1500 nie je vzdialená minulosť. Niektorí z nás totiž pamätajú výnimočných ľudí, ktorí ešte zažili koniec 19. storočia. Čas je relatívny, z pohľadu len niekoľkých generácií je však táto doba už za rohom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú