Koronavírus sa postupne šíri do čoraz väčšieho počtu krajín aj napriek všemožným opatreniam. Symptómy ochorenia sú taktiež nevyspytateľné, pretože po údajnom útlme sa môžu objaviť znova, živým príkladom je žena z Japonska, informuje Daily Mail.

Sprievodkyňa z Japonska, ktorá v januári pracovala v turistickom autobuse v meste Wu-chan, dnes mala opäť pozitívny test na koronavírus. 40-ročná žena z Osaky bola prvýkrát pozitívne testovaná na koronavírus 29. januára. Neskôr 1. februára bola po ústupe symptómov prepustená z nemocnice, no kašeľ pretrvával.

O necelý mesiac neskôr, 21. februára, sa k lekárovi vrátila. Sťažovala sa na bolesť v hrudníku a hrdle a po testoch na koronavírus bol výsledok opäť pozitívny. Ide o prvý overený prípad tohto druhu na svete. V Číne boli hlásené aj druhé pozitívne testy, kde choroba vznikla koncom minulého roka. Ministerka zdravotníctva Katsunobu Kato v parlamente uviedla, že vláda si bude musieť viesť záznamy o stave osôb, ktoré boli predtým prepustené, uviedla agentúra Reuters.

Japonsko, ktorého od Číny delí iba more, čelí mnohým nástrahám. Najviac ohrozené sú výletné lode a najznámejší prípad je výletná loď Diamond Princess, kde bolo potvrdených takmer 700 prípadov. S vírusom boli z lode spojené celkovo štyri úmrtia.

Loď bola umiestnená do karantény mimo Japonska a z cestujúcich, ktorí mali negatívne testy, už minimálne 45 z nich vykazuje príznaky nákazy. Krajina vychádzajúceho Slnka zmenila svoju stratégiu v boji proti nákaze a snaží sa spomaliť jeho šírenie a minimalizovať počet úmrtí. Verejný vysielateľ NHK uviedol, že posádka Diamond Princess začne odchádzať z ľode vo štvrtok a osoby bez príznakov zostanú v Tokiu na ďalšie monitorovanie.

Japonské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo už 186 úmrtí na tento zákerný vírus. Celkovo na koronavírus zomrelo vo svete už takmer 2 800 ľudí, ktorí na celom svete nakazili asi ďalších 80 000 ľudí. Ide o vírusové ochorenie 3. úrovne, ktoré sa podobá ochoreniam SARS a MERS. Prípad koronavírusu nemáme, našťastie, zatiaľ u nás potvrdený. Prípady sú ale potvrdené v Taliansku alebo v Rakúsku. Šírenie vírusu si môžeš pozrieť aj vďaka známej interaktívnej mape. Ak by si chcel vedieť, ako sa pred týmto vírusom chrániť, určite si prečítaj tento článok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP