Autá z autopožičovne obvykle majú pomerne veľa spoločného. Väčšinou ide o lacnejšie a na cestách veľmi často sa vyskytujúce modely, aby prevádzkovateľa prípadné poruchy a ťukance nestáli príliš veľa peňazí.

Zároveň však musia byť jednoduché na obsluhu, aby sa s nimi vedeli rýchlo zžiť aj zákazníci, ktorí v konkrétnom aute nikdy predtým nesedeli.

Obrovská autopožičovňa Hertz s globálnym pôsobením ale teraz podľa webu Bloomberg urobila revolučný krok. Do svojho portfólia objednala 100 000 Tesiel v snahe postupne prejsť na plne elektrické vozidlá.

Rekord pre elektromobilitu

Objednávka v mamutej hodnote 4,2 miliardy dolárov (3,62 miliárd eur) je zároveň najväčšou podobnou zákazkou v histórii elektromobility. Jednoduchý prepočet dát zo zdrojov Bloombergu odhalí, že Hertz bude za jeden elektromobil s logom firmy Elona Muska platiť v priemere 42 000 dolárov, teda 36 220 eur. To ukazuje na Model 3, hoci autopožičovne pri podobných objednávkach svojho vozového parku obvykle dostávajú veľmi zaujímavé zľavy.

V ponuke globálnej autopožičovne budú elektromobily pribúdať v nasledujúcich 14 mesiacoch. Ako prvé sa objavia na trhu v USA, nepochybne hlavne v Kalifornii. Už v novembri by sa ich ale mohli dočkať aj pobočky v niektorých európskych krajinách.

ČÍTAJ TIEŽ:
Tesla trhla nový rekord, zisk zvýšila o 400 %. Prekonala aj významný míľnik v počte vyrobených áut

Nie je to také jednoduché

Výzvou pre Hertz bude to, ako zákazníkom vysvetlí, že elektromobily ponúknu dostatočný dojazd. Strach zo zložitého nabíjania sa bude snažiť odstrániť aj budovaním vlastnej siete nabíjačiek, čo je však rozhodne proces na dlhé lakte.

V hre môže byť aj partnerstvo s niektorou z už existujúcich sietí rýchlonabíjačiek, prípadne špeciálny nabíjací profil dostupný na Superchargeroch od samotnej Tesly.

Hertz pritom snahu o elektrifikáciu oznámil len niekoľko týždňov potom, ako sa spoločnosť dostala z minuloročného bankrotu, ktorý spôsobila vrcholiaca pandémia z marca 2020. Firma však našla nových investorov a majitelia v podobe dvojice Knighthead Capital spolu s Certares Management sa môžu veľmi ľahko chytiť novej príležitosti.

Bloomberg totiž upozorňuje na fakt, ktorý si si možno po svojich cestách po svete všimol aj ty – segment autopožičovní patrí medzi tie najviac skostnatelé, z ktorého si zákazník odnáša len tie najmenej príjemné zážitky z celej komunikácie so zákazníkom.

Investori sú nadšení

Na správu už zareagovali aj akciové trhy. Akcie Tesly vyskočili ešte pred začiatkom obchodovania o viac než 4,5 %, ukazuje MarketWatch.

Hertz vystúpal ešte výraznešie, tesne pred otvorením trhov o takmer 6,5 %. Firma sa pritom na burzu vrátila len v júni, podobné lákavé správy vhodne vypúšťané do sveta tak možno nie sú úplne náhodné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú