Vyšetrovanie BBC týkajúce sa vyplácania hudobníkov uverejňujúcich skladby na popredných hudobných platformách zistilo, že streamovacie služby sú preplnené skladbami šíriace rasistické, antisemitské a homofóbné myšlienky, informuje Apple Insider.

BBC News našlo na službách Apple Music, Deezer, Spotify a YouTube Music viacero skladieb odkazujúcich na nadradenosť bielej rasy, a to aj prostredníctvom výňatkov z Hitlerových prejavov.

BBC News uvádza, že aj keď je ťažké vyčísliť, koľko rasistického materiálu obsahujú streamovacie služby, sami bez väčšej námahy okamžite našli najmenej 20 poburujúcich skladieb. Väčšina z nich tak spochybňuje holokaust, glorifikuje nenávisť a uprednostňuje árijskú rasu pred ostatnými. Nechýbajú ani rôzne nacistické heslá nabádajúce k „bielej revolúcii.

Ako reagovali streamovacie služby?

Apple na zistenia BBC reagovalo, že sa snažia striktne dodržiavať silné redakčné pokyny, zakazujúce distribútorom a vlastníkom práv uverejňovať takýto obsah. Apple zároveň dodáva, že podnikajú aktívne kroky k odstráneniu nevhodného obsahu a väčšinu nevhodných skladieb už zo služby stiahli. Zvyšok ešte stále podlieha vyšetrovaniu.

Aplikácie Apple Music pre Mac aj iOS obsahujú možnosť filtrovať explicitný obsah. Znamená to, že aplikácie vedia o nevhodnom obsahu? (Zdroj: FonTech)

Spotify vydalo oficiálne vyhlásenie, v ktorom vyzdvihuje zakazovanie akéhokoľvek obsahu, obhajujúceho a nabádajúceho k nenávisti a násiliu voči skupine alebo jednotlivcovi na základe rasy alebo náboženstva.Spoločnosť zároveň uviedla, že nepretržite vyvíja, zdokonaľuje a implementuje monitorovaciu technológiu identifikujúcu nevhodný obsah na ich službe.

Konatelia spoločnosti Deezer zistenia BBC bližšie nekomentovali, no uisťujú nás, že takéto prípady prešetrujú. YouTube Music uvádza, že spoločnosť tvrdo pracuje na vypracovaní zodpovedných pokynov na definovanie a objasnenie obsahu, ktorý je neprijateľný alebo inak prekračuje hranicu umeleckého prejavu.

Nenechaj si ujsť
Extrémisti majú problém: Facebook konečne zakáže príspevky popierajúce holokaust

Spotify (približne 138 miliónov aktívnych predplatiteľov) a Apple Music (68 miliónov predplatiteľov) patria medzi dva najväčšie kolosy streamovanej hudby.

Tak veľká základňa používateľov určite obsahuje jedincov, ktorých by explicitný obsah utláčajúci menšiny a naopak vyzdvihujúci len jednu rasu za pomoci urážlivých hesiel rozhodne znepokojil. Podľa BBC je tak na poskytovateľoch, aby si svoj obsah korigovali a vyhýbali sa zverejňovaniu takýchto myšlienok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom