Podľa súčasne akceptovaných teórií vznikol náš vesmír pred zhruba 13,8 miliardami rokov. Od tejto udalosti, známej ako Veľký tresk, sa vesmír neustále rozpína. Toto rozpínanie alebo expanzia patrí medzi najdôležitejšie javy, ktoré ovplyvňujú naše chápanie kozmu. Vďaka pozorovaniam, ktoré astronómovia vykonávajú už desiatky rokov, vieme, že vesmír sa rozpína a to dokonca stále rýchlejšie.

Expanzia vesmíru

Tento proces expanzie bol objavený na základe pozorovaní svetelných spektier vzdialených galaxií. Základným prvkom expanzie vesmíru je Hubblova konštanta, ktorá popisuje rýchlosť, s akou sa vesmír rozpína.

Expanzia vesmíru a Hubblova konštanta sú kľúčovými pojmami v kozmológii, vďaka ktorým sa nám podarilo zostaviť model vývoja vesmíru a priniesť množstvo nových poznatkov o našej kozmickej domovine.

Diagram znázorňuje zmenu rýchlosti expanzie vesmíru od jeho počiatku. NASA/STSci/Ann Feild

Už v 20. rokoch  minulého storočia americký astronóm Edwin Hubble ukázal, že vesmír sa rozpína a galaxie sa od Mliečnej dráhy neustále vzďaľujú. Podľa Hublovho-Lemaîtreovho zákona všeobecnej expanzie vesmíru, pozorovaná radiálna rýchlosť galaxie je priamo úmerná ich vzdialenosti od Zeme – čím sú galaxie ďalej, tým rýchlejšie sa vzďaľujú.

Tento zákon sa vyjadruje matematickým vzťahom v = H * R, kde „v“ je radiálna rýchlosť galaxie v km/s, „R“ jej vzdialenosť v Mpc a „H“ je Hubblova konštanta. Práve Hubblova konštanta vyjadruje číselný odhad rýchlosti rozpínania vesmíru.

Presnejšie, táto jednotka vyjadruje, o koľko km/s sa zväčšuje rýchlosť vzďaľovania pozorovaného vesmírneho objektu, keď jeho vzdialenosť narastie o 1 megaparsek (1 Mpc = 3,26 milióna svetelných rokov).

Problém s meraním rýchlosti rozpínania vesmíru

Rýchlosť rozpínania vesmíru je predmetom mnohých kontroverzií. Naše, dve najlepšie metódy merania rýchlosti rozpínania vesmíru si odporujú. Každá z nich udáva úplne iné číslo.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú