Dopravné nehody sa, žiaľ, stávajú na dennom poriadku a tie „bežné“ niekedy dopĺňajú menej bežné, no o to hrôzostrašnejšie incidenty. Portál InsideEVs informoval o nehode Tesly Model 3, ktorá sa zrútila z útesu. Pasažieri vo vozidle však túto hrôzu prežili.

Elektromobily Tesla sú známe aj svojou vysokou úrovňou bezpečnosti. V crashtestoch získavajú najvyššie hodnotenia a americká automobilka kladie obzvlášť vysoký dôraz na ochranu cestujúcich vo vozidle.

Crashtesty však preverujú automobily pri tých „bežných“ nehodách, kedy dôjde k čelnému nárazu, bočnému nárazu či napríklad prevráteniu. S istotou vieme povedať, že pád z útesu žiadna takáto bezpečnostná spoločnosť netestuje.

Najbezpečnejšie vozidlo na svete

Podľa testov NHSTA je Tesla Model 3 najbezpečnejším vozidlom, aké spoločnosť kedy testovala. Ako sme už ale uviedli, vysoká úroveň ochrany sa vzťahuje na bežné typy dopravných nehôd. Pád z útesu však medzi ne rozhodne nepatrí, no ako ukázala prax, Model 3 ochráni cestujúcich aj v takomto prípade.

Tesla driving downbound 18 in Arctic Circle at a unsafe speed.. Driver lost control and launched over the side 100 feet….

Posted by Mountain Reporter on Tuesday, June 22, 2021

Ako upozorňuje portál Teslarati, práve takáto nehoda sa stala v Kalifornii na diaľnici medzi Snow Valley a Big Bear Dam. Vodič Tesly podľa doterajších zistení stratil kontrolu nad vozidlom, dostal sa ku kraju útesu, odkiaľ následne jeho auto spadlo.

Model 3 padal 30 metrov a jeho cestu smerom dolu zastavil až hustý porast stromov. Pri pohľade na zdevastované vozidlo si určite hovoríš, že ktokoľvek sedel v aute, nemal šancu prežiť.

NEPREHLIADNI
Model 3 zaznamenal veľmi cenný skalp. V crash teste porazil jedno z najbezpečnejšich áut sveta

Kabína Modelu 3 však zostala relatívne nepoškodená, vďaka čomu sa štyrom pasažierom vo vozidle takmer nič nestalo. Zo zničeného auta sa dokázali vyslobodiť bez cudzej pomoci a následne boli prevezení do nemocnice s ľahkými a stredne ťažkými poraneniami.

Svoje kvality potvrdzuje v praxi

Jedným z posledných príkladov je nepríjemná hromadná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu v čínskom Guangdongu. Na Twitteri sa totiž objavili zábery a fotografie z incidentu zdieľané používateľom @Tesla__Mania, ktoré ukazujú, ako si Model 3 počas havárie udržal na neporušenej streche ťažkú Toyotu Rav-4.

Napriek hrozivej scéne sa vodičovi údajne podarilo uniknúť bez utrpenia vážnejších zranení, k čomu určite prispela aj vysoká úroveň bezpečnosti jeho vozidla. Video znázorňujúce následky havárie tiež ukazuje, že priestranná kabína Modelu 3 ostala napriek vážnej nehode neporušená, čo tiež platilo aj pre jeho sklenenú strechu. Nehoda tak potvrdzuje najvyšší bezpečnostný rating od Poisťovacieho inštitútu pre bezpečnosť na cestách (IIHS), ktorý získal elektromobil v septembri.

Pojazdná, aj keď tak nevyzerá

Portál Electrek nedávno upozornil na vskutku neobyčajnú Teslu Model 3, ktorej majiteľom je istý Oleg K. Nemá špeciálne vylepšenia či iné úpravy, ale  ide o  kúsok, ktorý je zrejme po veľmi ťažkej nehode.

Aj napriek hrozivému stavu je však tento elektromobil stále pojazdný a jeho majiteľ ho dokonca núka aj na predaj. Obrázky z príspevku na sociálnej sieti Twitter hovoria sami za seba.

Ak si myslíš, že neexistuje šanca, aby o túto pojazdnú „kopu šrotu“ niekto prejavil záujem, možno sa mýliš. Tesla môže byť v USA ešte stále veľmi zaujímavou kúpou. Za posledné roky sa totižto zvýšil záujem o takzvané „zachránené alebo obnovené“ automobily značky Tesla, ktoré preslávil hlavne YouTuber Rich Rebuilds a spoločnosti ako 057 Technology.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom