Kryptomenová burza Binance je azda tou najobľúbenejšou burzou medzi obchodníkmi a investormi vďaka svojim nízkym poplatkom a širokej škále ponúkaných digitálnych mien. K tým nedávno pribudli aj jej vlastné blockchainové tokeny, ktorým umožnila svojim klientom nakupovať zlomky akcií spoločností kryté ozajstnými cennými papiermi. Tomu je však koniec, upozorňuje agentúra Reuters.

Akciové tokeny na Binance už nekúpiš, burzu „obháňajú“ regulátori

Ako token s cenou v stablecoine Binance USD (BUSD), ktorého hodnota je naviazaná na americký dolár, si si tak mohol zakúpiť napríklad akcie Tesly, ale aj Coinbase, Microsoftu či Apple. Kryptoburza však na svojej stránke informovala, že predaj týchto tokenov ukončuje a zároveň skončí v októbri tohto roka aj ich podpora.

Blockchain24

Akciové tokeny sú tak od dnešného dňa na Binance oficiálne nedostupné, pričom burza ich bude podporovať do 14. októbra, dokedy majú ich vlastníci možnosť ich predať. Ozajstný dôvod, prečo burza predaj tokenov ukončila, pochádza opäť od regulátorov.

Binance totiž dostáva v posledných mesiacoch poriadne „zabrať“ od regulačných orgánov v krajinách po celom svete, pričom varovania sa týkali aj práve spomínaných akciových tokenov.

NEPREHLIADNI
Tvorca virálneho dogecoinu otočil rétoriku. Svetu odkázal štipľavý názor na kryptomeny

Už v apríli napríklad nemecký regulačný úrad BaFin varoval, že burze hrozí pokuta za ponúkanie akciových tokenov bez zverejnenia predajných prospektov a dnes vydala podobné varovanie aj Hongkonská komisia pre cenné papiere a futures.

Hrozby pokút a zastavenia činnosti však nesmerujú na Binance iba kvôli akciovým tokenom. Burza je v hľadáčiku regulátorov aj pre možné pranie špinavých peňazí a daňové úniky, za čo ju ešte v máji začali vyšetrovať americké úrady.

Binance

Problémy má v hneď niekoľkých krajinách vrátane Talianska , Japonska či Veľkej Británie, kde od miestneho Úradu pre finančné riadenie (FCA) dostala koncom júna nekompromisný príkaz na zastavenie činnosti.

NEPREHLIADNI
Hrozí Slovensku čierny scenár? V Česku banka zablokovala obchod s kryptomenami, slovenské sú veľmi opatrné

U nás sa v súvislosti s reguláciou kryptomien spomína najmä pätová situácia, ktorá nastala v susednej Českej republike, kde boli investície do kryptomien klientov známej banky Air Bank zastavené. Kvôli tomu sme preto pred zisťovali, či čaká podobný scenár aj klientov bánk na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom