Kryptomeny pobláznili celý svet a do internetových platidiel vo veľkom investujú aj tí, ktorí doposiaľ s investovaním nemali žiadne skúsenosti. Zakladateľ kryptomeny dogecoin však otvorene kritizuje celý tento biznis a tvrdí, že sa jedná iba o jeden veľký podvod, píše portál Gizmodo.

Jackson Palmer je jedným zo spoluzakladateľov kryptomeny dogecoin, jednej z najpopulárnejších virtuálnych mien súčasnosti. Palmer nie je príliš aktívny na sociálnych sieťach, no keď už niečo na svoje profily zavesí, obvykle to stojí za to a spustí to poriadnu vlnu diskusií. Aktuálne sa vyjadril na adresu samotných kryptomien a otvorene tvrdí, že sa jedná iba o jeden veľký podvod.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Celý trh ovládaný silným kartelom

V stredu Palmer na svoj Twitter zavesil príspevok, v ktorom otvorene kritizuje celý trh s kryptomenami. Podľa neho sa jedná iba o nástroj na zosilnenie bohatstva bohatých ľudí, pretože kryptomeny sa vyhýbajú daňovým povinnostiam a taktiež je nad nimi znížený regulačný dohľad.

Tento názor ďalej podkladá tým, že najväčší zástancovia kryptomien sa opierajú o to, že tieto virtuálne platidlá sú decentralizované a predstavujú tak omnoho lepšiu alternatívu ku klasickým bankám.

Aj na trhu s kryptomenami však platí, že ich v podstate podobne ako banky riadia bohatí ľudia. Väčšina kryptokomunitných spoločností je ovládaná silným kartelom bohatých osobností, ktorí z decentralizovaného financovania robia systém, ktorý vyhovuje tým na vrchole, píše CNBC.

Trh zažíva ťažké chvíle

Trh s kryptomenami v súčasnosti zažíva turbulentné časy a po dlhom trende rastu prišla korekcia a strmý pád Bitcoinu. FonTech.sk v súvislosti so zvýšenou volatilitou kryptomien oslovil štvoricu odborníkov zo Slovenska i Českej republiky, ktorých sme sa opýtali, čo za súčasným poklesom stojí, či je aktuálne dobrý čas na nákup kryptomien a kde vidia cenu Bitcoinu na konci roka. Všetky dôležité informácie k danej téme si môžeš prečítať v tomto článku.

Paródia na kryptomenu s maskotom v podobe psa Shiba Inu

Dogecoin je príkladom altcoinov, teda alternatívnych kryptomien. Ide v podstate o digitálne peer-to-peer tokeny, ktoré sú odvodené od Bitcoinu. Samotný dogecoin bol vytvorený v roku 2013 a za jeho maskota bol vybraný japonský pes Shiba Inu, pochádzajúci zo slávneho meme obrázku. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať k tejto zaujímavej kryptomene. Používatelia si ju môžu kúpiť na online burzách či dokonca ju môžu aj ťažiť.

Ebay

Za rýchlym rastom je aj psychológia

Podľa Davea Chapmana, výkonného riaditeľa komodít a digitálneho obchodného domu Octagon Strategy v Hongkongu, je hlavnou príčinou parabolického zvyšovania cien alternatívnych kryptomien ich pôvodne nízka cena.

Dve z najznámejších kryptomien, Bitcoin a Ethereum, sú považované za príliš drahé. Ide tiež tak trochu aj o psychológiu, keďže používatelia budú radšej vlastniť 2000 tokenov alternatívnej kryptomeny v hodnote 6000 €, ako by mali vlastniť iba polovicu Bitcoinu v tej istej hodnote.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom