Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred pár dňami sa v Česku objavila kontroverzná situácia, v ktorej sa ocitli klienti známej Air Bank. Ich investície do kryptomien boli znenazdajky zastavené bankou, informoval magazín Peníze.cz. Transakcie zablokovala samotná Raiffeisen Bank International, ktorá sa pre Air Bank stará o spracovanie zahraničných platieb.

Aktualizované o 16:10: Článok bol doplnený o vyjadrenie 365.bank

Klienti českej banky nemôžu investovať do kryptomien

Mnohí klienti z toho dôvodu ostali nahnevaní, že svoje peniaze nemôžu investovať (aj keď na vlastné riziko) do sveta kryptomien. Hoci sú mnohými bankami a finančnými inštitúciami takéto transakcie a investície do kryptomien považované za vysoko rizikové, Air Bank je zatiaľ jedinou bankou v Česku, ktorá takéto prevody klientom zakázala.

freepik

Vo vyjadrení pre magazín Peníze.cz sa pritom Raiffeisen odvoláva na to, že sa riadila striktne platnou českou legislatívou a že transakcie zablokovala z obavy „prania špinavých peňazí“. Podobným spôsobom podľa spomenutého zdroja zablokovala investíciu do kryptomien klientovi aj UniCredit Bank v Česku ešte v máji.

Ako sa k transakciám stavajú slovenské banky?

Zaujímalo nás preto, ako sa na transakcie smerujúce na kryptomenové burzy pozerajú banky na Slovensku. Mnohé z nich sa odvolávajú opäť na riziko prania špinavých peňazí, no existuje šanca, že Slovákov čaká podobný scenár ako v českej Air Bank a nebudú môcť investovať slobodne do kryptomien?

NEPREHLIADNI
Kryptomeny čakajú aj v SR veľké zmeny v regulácii, Matovičov úrad si však so Sulíkovým protirečí

Vo všeobecnosti sme sa v reakciách bánk dozvedeli, že aj naďalej všetky z nich považujú tieto transakcie za vysoko rizikové, a to nie len z pohľadu možného rizika na strane klienta, ktorý môže prísť o celú investíciu, ale samotného prevodu peňazí, ktoré môžu pochádzať aj z trestnej činnosti.

„Transakcie s kryptomenami sú z pohľadu prevencie prania špinavých peňazí považované za rizikové. Poukazujú na to regulačné orgány v tuzemsku, ale aj regulačné orgány s pôsobnosťou v EÚ.

Kryptomenové transakcie umožňujú zakryť pôvod prostriedkov presunutím aktív z jednej peňaženky do druhej bez účasti akejkoľvek inej strany a to úplne bez akýchkoľvek obmedzení. Týmto spôsobom je možné presúvať nie malé hodnoty, a práve tieto možnosti kryptomien priťahujú aj ľudí pôsobiacich v nelegálnych aktivitách,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Pri všetkých transakciách sa však banky musia riadiť platnou legislatívou a s prevodmi svojich klientov sa neraz vyrovnávajú aj individuálne. V praxi by to mohlo znamenať, že banka uvoľní cestu transakcií smerujúcej na kryptomenovú burzu, pokiaľ si je istá, že investované peniaze nepochádzajú z nelegálnej činnosti. Pritom je často vyžadovaná aj súčinnosť klienta.

„Čo sa týka investovania do kryptomien ako takých, v rámci určitého segmentu klientov registrujeme silnejúci dopyt po tomto aktíve, no v globále ide stále o niché tému. Zároveň však treba dodať, že kryptomeny sú vysoko volatilné aktívum, ktoré nemusí byť vhodné pre každého človeka.

Preto je vhodné ich vnímať skôr ako alternatívnu investíciu, ktorá by mala predstavovať len minoritnú časť portfólia. Klienti musí počítať aj s prípadnými stratami,“ informovala FonTech.sk 365.bank.

Freepik (úprava redakcie)

„Aktuálne sa s touto situáciou vyrovnávame kombináciou individuálneho prístupu s potrebou súčinnosti klienta a systémového prístupu (t. j. k realizácii takýchto transakcií potrebujeme veľmi často aj súčinnosť klienta a ďalšie podklady, na základe ktorých vieme minimalizovať riziko nelegálneho zdroja alebo účelu prostriedkov),“ pokračuje vo vyjadrení pre FonTech.sk hovorkyňa Tatra banky.

Obdobný scenár pri transakciách na burzy s kryptomenami potvrdila aj Slovenská sporiteľňa. „V našej banke sa pri obchodovaní klientov s kryptomenami riadime platnou legislatívou, klientov a ich transakcie individuálne posudzujeme,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Hoci sú slovenské banky pri takýchto transakciách nanajvýš opatrné, podľa našich zistení neplánujú tak radikálny zákrok, aký spravila Air Bank a Raiffeisen Bank International v Česku. Platí to aj v prípade Tatra banky, ktorej dcérska banka Raiffeisen Bank pôsobí na Slovensku. Transakcie do kryptomenových búrz neplánujú obmedzovať žiadnym spôsobom.

„V tomto okamihu Tatra banka nemá vedomosť o potrebe plošného zákazu realizácie kryptomenových transakcií,“ dodala pre FonTech.sk Zuzana Žiaranová.

Rovnaké informácie pre redakciu FonTech.sk potvrdila v telefonickom rozhovore aj mBank a vo vyjadrení taktiež ČSOB banka, ktorá našu redakciu informovala, že „banka vo všeobecnosti neobmedzuje transakcie súvisiace s investovaním do kryptomien“. Transakcie neobmedzuje a nebude blokovať ani 365.bank. Zdá sa tak, že Slováci investujúci do kryptomien si môžu „vydýchnuť“, teda aspoň nateraz.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú